Můžete jej připnout na tašku, kabelku nebo kočárek. Potom už vám naplánuje cestu tak, abyste se vyhnuli největšímu znečištění. Přístroj s názvem Flow (Proud) byl testován letos v létě v centru Londýna. „Vyzkoušelo jej sto dobrovolníků. Data, která sesbírali, zmapovala 2000 kilometrů městských chodníků,“ počítají stránky newscientist.com.

„Několik podobných výrobků se už prodává, ale Flow jako první měří tři velká znečištění vzduchu: těkavé organické látky, pevné prachové částice a oxidy dusíku,“ pokračuje web.

Navigační přístroj Flow

Navigační přístroj Flow

FOTO: archív výrobce

Jak vše funguje? Přístroj dokáže spolupracovat s programem v mobilním telefonu. Ten si vezme naměřená data od různých lidí v dané oblasti, spojí je s informacemi o větru či teplotě, vše smíchá dohromady a výsledkem je aktuální mapa znečištění. Sportovci si s její pomocí zvolí trasu tak, aby se vyhnuli alespoň tomu největšímu znečištění. Rodiče dětí zase mohou plánovat, kdy vyrazit do ulic a kdy naopak zůstat doma.

Přístroj je v prodeji za 200 dolarů (cca 4400 Kč). „Malé senzory nejsou tak přesné jako přístroje, které používají vědci,“ říká Jean-François Doussin z univerzity ve Val-de-Marne v Paříži.

Přesto podobné projekty hodnotí kladně. „Kvalita vzduchu je často neviditelný problém. Tyto přístroje nám umožní, abychom ho uviděli.“

Lákadla moderních GPS navigací

Satelitní navigace jsou rok od roku levnější. Jenže rozdíly mezi jednotlivými modely mohou být bez nadsázky obrovské. Poradíme, na co dávat při výběru pozor.

Nejčastěji nachází navigace uplatnění v automobilech. Zde můžeme v zásadě vybírat ze dvou různých provedení. Vedle přenosných přístrojů, které se jednoduše se stojánkem díky přísavce přilepí na čelní sklo vozu, existují také vestavěné modely.

Navigace nicméně nenacházejí uplatnění pouze v automobilech. Stále častěji se s nimi můžeme setkávat také na motorkách, kolech ale zároveň i u pěších výletníků. Ve většině případů jde o speciální modely, které se liší podle toho, na co jsou zaměřené.

Například modely na motocykly jsou vcelku logicky robustnější a vodotěsné. Další modely lákají zase na funkce pro turisty. [celá zpráva]