Ještě v loňském roce používalo stolní počítač v tuzemských společnostech 82 % lidí, letos se však tento podíl výrazně snížil (73 %). Neznamená to, že by lidé výpočetní techniku ke své práci nepotřebovali, pouze se stále častěji kloní k mobilním zařízením.

Využití notebooků totiž oproti loňsku vzrostlo z 56 % na rovných 70 %, čímž Češi dokonce překonávají evropský průměr (55 %). Zájem roste také o chytré telefony, ty využívá k práci 45 % lidí, zatímco v minulém roce to bylo pouze 30 %.

Tablety tolik netáhnou

Nárůst je patrný také u tabletů, z loňských 12 % statistiky poskočily směrem vzhůru na letošních 19 %. Z čísel je však patrné, že spíše než na tabletech pracují Češi na noteboocích a smartphonech. Tento trend je nicméně patrný také v ostatních státech Evropy, kde v průměru využívá tablet pouze 21 % lidí. Přitom ještě loni to bylo 22 %.

Tuzemští uživatelé zpravidla mění počítače jednou za šest let. „Na to, jak rychle se technologie vyvíjejí, je to příliš dlouhá doba,“ konstatoval Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední firmy ve společnosti Microsoft Česká republika a Slovensko.

„Se zastaralým automobilem můžete jistě stále jezdit, ale pojedete dlouho, nepohodlně a o bezpečnosti a spotřebě ani nemluvě. S počítači je to stejné. Díky novým zařízením mohou být zaměstnanci mnohem produktivnější, flexibilnější a jejich data jsou navíc mnohem lépe chráněna,” doplnil Novodvorský.

Jaká zařízení používají Češi na práci
Zařízení
20152016
PC/pevný počítač82%73%
Notebook56%70%
Chytrý telefon30%45%
Tablet 12%19%
 Zdroj: Microsoft
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: