Hlavní obsah

Televizory i počítače. Vědci našli způsob, jak ovládat elektroniku gesty na dálku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Vědci přišli na způsob, jak rozeznat lidské pohyby na základě toho, jak člověk ovlivňuje signály bezdrátové komunikace wi-fi. Lidem by to mohlo umožnit ovládat gesty domácí spotřebiče, které se nacházejí třeba v jiné místnosti, napsal zpravodajský server BBC. Někteří odborníci ale pochybují o tom, zda nová technologie dokáže fungovat dostatečně přesně.

Foto: Profimedia.cz

Díky nové technologii bychom již u televizorů nepotřebovali dálkové ovladače.

Článek

Podrobnosti o projektu zveřejnilo oddělení informatiky americké Washingtonské univerzity. Systém WiSee by podle expertů mohl představovat levnější a jednodušší alternativu například k systému ovládání Kinect, který funguje na základě detekce pohybu a hlasu. Mávnutím ruky by tak člověk mohl změnit například pořadí poslouchaných skladeb, zatímco je uprostřed vaření.

Výzkumníci prováděli experimenty s takzvaným Dopplerovým jevem. Ten se zabývá vztahem délky akustických či elektromagnetických vln a toho, jak se pohybuje zdroj tohoto vlnění. Jedním z příkladů Dopplerova jevu je třeba proměňující se výška tónů klaksonu na voze, který projíždí kolem pozorovatele.

Nebezpečí by mohli představovat hackeři

Signály wi-fi jsou elektromagnetické vlny. Vědci tvrdí, že bezdrátový router, který je používán k přenosu dat v bezdrátových sítích, je možné využít k zachycení změn v signálech wi-fi, a to podle toho, jak tyto signály reagují na pohyb lidského těla. Pomocí zvláštního algoritmu pak výzkumníci dokázali rozlišit devět různých druhů pohybů včetně kopu nebo zakroužení rukou. Systém, který zkoušeli v kanceláři a ve dvoupokojovém bytě, prý dokázal správně určit 846 z 900 posunků.

BBC tvrdí, že studie o WiSee je pouze pracovní verzí a v žádném odborném časopise se ještě neobjevila. Výzkumníci rovněž připouštějí, že systém zatím není zcela bezpečný. Hrozí třeba, že by jej mohla zmást náhodná gesta. Další nebezpečí by prý mohli představovat hackeři.

Výzkumníci z University of Minnesota navrhli rozhraní, které umožňuje lidem ovládat robota pomocí myšlenekVideo: University of Minnesota

Přijít na trh s novými způsoby ovládání se snaží také výzkumníci z University of Minnesota, kteří demonstrovali nové rozhraní schopné ovládat robota pouhou myšlenkou. To by mělo umožnit člověku interaktivně ovládat stroje v místech, kam se nemůže dostat, nebo by pomohlo ovládat myšlenkami protetické náhrady namísto amputovaných rukou či nohou, případně celé exoskeletony v případě ochrnutých jedinců. [celá zpráva]

Technologie ukazuje pokrok ve využití elektroencefalografie, kdy helma vybavená 64 čidly čte elektrické impulzy v mozku, jimiž pak navádí malou helikoptéru.

„Naším dalším cílem je ovládání robotické paže pomocí neinvazivních signálů mozkových vln s cílem dalšího vývoje počítačového rozhraní pro mozek,“ řekl severu Cnet profesor On. Dosud vyvíjené robotické paže pracují s technologií invazivního propojení.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám