Právník Andrew Sokolowski si do nového tabletu stáhnul hudbu a dokumenty z kancelářského programu Word. Když chtěl uložit další soubory, zjistil, že tablet už je nepojme, ačkoli podle specifikace by měl.

Sokolowski nový tablet od Microsoftu koupil minulý týden a žalobu podal v úterý u soudu v Los Angeles. Usiluje přitom o to, aby jeho stížnost získala status hromadné žaloby. Pak by se k němu mohli připojit i další lidé, kteří se cítí oklamáni.

Microsoft však na svém webu uvádí, že tablet s pamětí 32 GB má 16 GB volného prostoru, úspěch žaloby je tak spíše nepravděpodobný. Verze s pamětí 65 GB má k volnému využití 45 GB.

V Česku se zatím neprodává

Prvotina amerického softwarového gigantu je zatím dostupná pouze na vybraných trzích, například v USA, Kanadě, Anglii či Francii. V první fázi novinku nabízí Microsoft také v sousedním Německu.

Video

Microsoft Surface, Zdroj: Microsoft

Základní verze postavená na procesoru Nvidia T30, která má k dispozici 2 GB operační paměti a 32GB úložný prostor, se tam prodává za 479 eur (11 950 Kč). Za 100 eur (2500 Kč) je možné k tabletu od Microsoftu přikoupit speciální kryt, který po jednoduchém nacvaknutí bude sloužit jako klávesnice.

Nejvyšší verze novinky je již dodávána s tímto krytem a navíc má 64GB paměť. Tu si Microsoft cení na 679 eur (16 950 Kč). Kdy bude přístroj možné zakoupit v Česku, zatím zástupci firmy neprozradili.