Ještě před oficiálním uvedením do prodeje se rozhodli tvůrci prodat přes aukční portál eBay celkem deset testovacích vzorků miniaturních počítačů Raspberry Pi. Chtějí tak získat prostředky, které jim umožní pokračovat ve výzkumu a vývoji novinky.

Jeden z nabízených počítačů Raspberry Pi na aukčním portálu eBay s cenou 2050 liber, tedy více než 60 000 Kč. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

Jeden z nabízených počítačů Raspberry Pi na aukčním portálu eBay s cenou 2050 liber, tedy více než 60 000 Kč. Kliknutím na obrázek jej zvětšíte.

FOTO: Novinky

„Testovací vzorky se od prodejních liší jen v některých kosmetických detailech. Jedná se o prvních deset vyrobených Raspberry Pi na planetě. Výherce aukce kromě samotného PC obdrží ještě certifikát pravosti,“ uvedli tvůrci u aukce s tím, že v běžném proději se novinka objeví zhruba za měsíc.

První z aukcí bude ukončena až za čtyři dny. Dražby se účastní více než pět desítek lidí, lze tedy předpokládat, že výsledná suma bude ještě výrazně vyšší než 60 tisíc korun. Vyvolávací cena byla přitom jen 500 korun. Tvůrci věří, že prvních deset PC Raspberry Pi by jim mohlo vydělat až milión korun.

Srdcem počítače Raspberry Pi je procesor ARM11 (architektura ARMv6) o frekvenci 700 MHz, jehož různé verze jsou běžně používány v chytrých mobilních telefonech současnosti. Ten nabízí dostatečný výkon i pro hraní akční 3D střílečky Quake III Arena. [celá zpráva]

K procesoru bude v levnější modelové verzi připojena 128MB velká operační paměť SDRAM (v dražší verzi bude mít 256 MB) a na každé kratší straně základní desky bude jeden výstupní konektor. Na obrázku je nalevo vidět obrazový HDMI a napravo USB 2.0 port.

Ke grafickému zobrazení je určen čip s architekturou ARM, který podporuje standard OpenGL ES 2.0. Ten prý dokáže přehrávat video ve formátu až 1080p. Jako pevný disk poslouží paměťová SD karta, pro kterou je na druhé straně zařízení slot. Na obrázku je vidět také instalovaná 12Mpix minikamera Sony.

K připojení klávesnice či myši poslouží USB hub, který v první verzi pojme až dvě zařízení. V rozšířené dražší verzi by pak měly být dostupné přímo dva USB porty či síťový ethernet s rychlostí 100 Mbit/s. Podpora Wi-Fi je možná taktéž přes USB modul. Spotřeba celého počítače by při zatížení neměla být vyšší než 1 W.