Nejmenší sestava od Lenova má rozměry 155 x 192 x 22 milimetrů. Spadá do kategorie takzvaných nettopů. Tyto počítače jsou menší a levnější než běžné osobní počítače a přitom nabídnou podobný výkon jako jejich větší bratříčci. Jejich další výhodou je také nízká spotřeba elektrické energie ve srovnání s většími konkurenty. [celá zpráva]

Srdcem sestavy Lenovo IdeaCentre Q180 je procesor Intel Atom D2700, který je taktován na frekvenci 2,13 GHz. K dispozici má sestava také 4 GB operační paměti typu DDR3. Novinka bude dodávána s 750GB pevným diskem. Místo něj ale budou moci zákazníci zvolit také moderní SSD jednotku s kapacitou 128 GB, která bude tišší a výrazně rychlejší.

Zatímco většina nettopů je vybavena pouze integrovaným grafickým čipem, společnost Lenovo se rozhodla u modelu IdeaCentre Q180 vydat jiným směrem. Její sestava je vybavena samostatnou grafickou kartou AMD Radeon HD 6450A, která má k dispozici 512MB paměť.

Tato grafika nepatří k nejvýkonnějším modelům na trhu, nicméně vyšší výkon než integrované čipy nabídne. A navíc zbytečně nebude ubírat kapacitu operační paměti. Podle propagačních materiálů společnosti Lenovo má nabídnout dostatečný výkon i pro sledování 3D videa na televizorech s vysokým rozlišením, či pro hraní akčních her. Novější tituly ale nejspíše budou plynule fungovat jen při nastavení nižšího rozlišení a minimálních detailů.

Kompaktním rozměrům musela v sestavě ustoupit optická mechanika. Tu je naštěstí možné připojit externě pomocí USB portu. Blu-ray mechaniku se stejným designem, jako má IdeaCentre Q180 nabízí za příplatek přímo společnost Lenovo. Mechaniku i sestavu lze vložit do stojánku, který je součástí balení, díky čemuž tato sada vypadá jako jedno zařízení.

Monitor nebo televizor se k sestavě připojují prostřednictvím konektorů D-Sub a HDMI. K internetu pak prostřednictvím rychlého bezdrátového standardu WiFi 802.11n, nebo díky tradičnímu ethernetovému portu. V konektorové výbavě nettopu nechybí ani čtveřice USB portů.

Zatím není jasné, kdy přesně se miniaturní nettop Lenovo IdeaCentre Q180 objeví na tuzemském trhu. Cena by se nicméně měla pohybovat okolo sedmi tisíc korun.

Počítač velký jako USB flash disk

Otázkou zůstává, jak dlouho ještě bude IdeaCentre Q180 od společnosti Lenovo nejmenším sériově vyráběným stolním počítačem na světě. Společnost Raspberry Pi totiž již letos v létě prozradila, že pracuje na PC sestavě, která je velikostně velice podobná obyčejnému USB flash disku.

Atraktivní je také cena novinky, která by se měla pohybovat okolo 500 Kč. I přes nízkou cenu a rozměry je PC schopen posloužit jako herní stanice, což vyzkoušeli přímo jeho tvůrci. Evidentně žádný problém mu nedělala akční 3D střílečka Quake III Arena, která se řadu let používala pro testování výkonu počítačových sestav.

Video

Quake 3 na prototypu minipočítače Raspberry Pi

Zdroj: Youtube.com

Nutno podotknout, že hra je stará 12 let. Na druhou stranu ještě před pěti lety s ní měly některé počítače s integrovanou grafickou kartou problém. Na druhou stranu ještě před pěti lety hru některé sestavy nedokázaly v rozlišení 1920 × 1080 obrazových bodů ani spustit. A právě v takovém rozlišení byla sestava na počítači s cenou 500 Kč testována.

Na malé zelené destičce, kterou nadace na svém webu zveřejnila, je vidět mnoho malých čipů a spojů. Hlavním čipem je v tomto případě procesor ARM11 (architektura ARMv6) o frekvenci 700MHz, jehož různé verze jsou běžně používány v chytrých mobilních telefonech současnosti.

K procesoru bude v levnější modelové verzi připojena 128MB velká operační paměť SDRAM (v dražší verzi bude mít 256MB) a na každé kratší straně základní desky bude jeden výstupní konektor. Na obrázku je nalevo vidět obrazový HDMI a napravo USB 2.0 port.

Ke grafickému zobrazení je určen čip s architekturou ARM, který podporuje standard OpenGL ES 2.0. Ten prý dokáže přehrávat video ve formátu až 1080p. Jako pevný disk poslouží paměťová SD karta, pro kterou je na druhé straně zařízení slot. Na obrázku je vidět také instalovaná 12Mpix minikamera Sony.

K připojení klávesnice či myši poslouží USB hub, který v první verzi pojme až dvě zařízení. V rozšířené dražší verzi by pak měly být dostupné přímo dva USB porty či síťový ethernet s rychlostí 100 Mbit/s. Podpora Wi-Fi je možná taktéž přes USB modul. Spotřeba celého počítače by při zatížení neměla být vyšší než 1W.