Ve stolních počítačích jsou v dnešní době umístěny pevné disky o velikosti 3,5 palce. Většina notebooků je pak vybavena menšími 2,5palcovými verzemi. Novinka od Toshiby má však velikost jen 1,8 palců.

I při takto drobných rozměrech nabídne kapacitu 320 GB. K počítači se pevný disk od společnosti Toshiba připojuje pomocí tradičního rozhraní SATA 2.

Novinka je rychlá jako pevné disky v laptopech

Novinka dokáže pracovat rychlostí 5 400 otáček za minutu, podobně jako většina standardních disků v noteboocích. Pevný disk je navíc při práci velice tichý, jeho hlučnost by podle výrobce neměla přesáhnout hladinu 19 dB.

Tento drobný pevný disk najde své uplatnění především v luxusních miniaturních noteboocích, ale také například v MP3 přehrávačích či kapesních počítačích. Zatím však není známo, kdy se novinka objeví v běžném prodeji. Její cena však bude nejspíše hodně vysoká.

Aktuálně se totiž v českých obchodech prodává 1,8palcový disk od Toshiby s kapacitou 80 GB za více než dva tisíce korun. 320GB varianta by tak mohla stát klidně i čtyřikrát více.

Nejmenší pevný disk na světě

Pevný disk s velikostí 1,8 palce je sice opravdu miniaturní, nejmenší pevný disk na světě má však velikost jen jeden palec, který vyrobila například společnost Hitachi. Ten se ale ve většině obchodů neprodává a své místo si nenašel ani v malých přenosných počítačích nebo mobilních telefonech. Jeho výroba je totiž tak drahá, že společnosti raději upřednostňují levnější flash paměti, respektive paměťové karty.

Porovnání velikostí pevných disků

Porovnání velikostí pevných disků: Nejníže je klasický 3,5palcový disk pro stolní počítače, hned nad ním pak 2,5palcová varianta pro notebooky, druhý od shora je umístěn disk o velikosti 1,8 palců a nejvýše je umístěn jednopalcový disk.

FOTO: Novinky