Superpočítač nese označení Kraken XT5 a na jeho výstavbě se podílela legendární společnost Cray. Vybaven je více jak 16 tisíci šestijádrových procesorů AMD Istambul s taktem 2,6 GHz. K dispozici má navíc celkem 129 terabajtů paměti.

V žebříčku Top500, který monitoruje ty nejvýkonnější superpočítače na celé planetě, se Kraken umístil s výkonem 1,03 petaflops na šestém místě. Peta je předponou pro milión miliard, výkon běžné stolní kalkulačky přitom představuje pouze několik jednotek či desítek flopů.

Univerzitní superpočítač Kraken byl poprvé do chodu uveden už v roce 2008. Tehdy ale nebyl jeho výkon nikterak oslnivý. Na jeho zásadním vylepšení pracovala univerzita několik posledních měsíců. Nyní Kraken slouží především k vědeckým výpočtům, které by měly například objasnit mechanismus exploze supernov. 

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon, jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Superpočítač Jaguar

Nejvýkonnější superpočítače na světě zabírají klidně i celé budovy.

FOTO: Archiv, Novinky

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

I Češi mají svůj superpočítač

Nejvýkonnější počítač v České republice se jmenuje Altix ICE 8200, který se nachází ve Fyzikálním ústavu Akademie věd a je stejně drahý jako luxusně zařízený rodinný dům. [celá zpráva]

Abyste dosáhli podobného výkonu, jaký má tento superpočítač, museli byste mít doma naráz zapojeno více než 500 slušně vybavených stolních počítačů. Superman mezi počítači dokáže spočítat až 4200 miliard operací za jedinou vteřinu.

Ve Fyzikálním ústavu Akademie věd superpočítač Altix ICE 8200 skládá vzorce zcela nových materiálů, které zatím vůbec neexistují. Až pak laboratoř ověří, jestli by vzorce fungovaly i v praxi.