Počítač si dnes můžete koupit pomalu i v potravinách, ale můžete si také postavit vlastní na míru nebo využít sestavu některého z předních výrobců. Ačkoliv rozdíly nemusí být na první pohled příliš vidět, jsou mnohdy propastné. Značkový počítač může být mnohdy při stejné konfiguraci výrazně tišší, úspornější, o delší životnosti nemluvě. V čem kouzlo spočívá? Jde o kvalitu jednotlivých dílů.

Jenže i nejlépe poskládaná sestava může dělat problémy, pokud je v ní mizerný napájecí zdroj. Ten, ačkoliv přímo neovlivňuje výkon, má vliv na stabilitu, spotřebu, životnost a spolehlivost. Nezřídka se stává, že za ztrátou dat stojí špatný zdroj, případně že vysoká spotřeba počítače se odvíjí od špatně zvoleného zdroje.

Certifikace 80 Plus: O co jde

Před několika lety vzniklo sdružení jménem 80 Plus. Ve zkratce jde o organizaci prosazující počítačové zdroje s vyšší účinností a všeobecně výrobní kvalitou. Na jejích webových stránkách se můžete (anglicky) dočíst, jaké jsou výhody při používání zdrojů certifikovaných 80 Plus, jaké jsou varianty certifikátu, a proč se vůbec něčím takovým zabývat.

Jako výhody se uvádí především úspora nákladů na provoz osobního počítače, zvýšení spolehlivosti, v klimatizovaných prostorách úspora za chlazení a také nižší produkovaný hluk vlivem nižšího odpadního tepla. Zatímco většinu argumentů asi očekával každý, postřeh ohledně klimatizace je zajímavý a velmi pravdivý. Každý počítač topí, a pokud jej z druhé strany ochlazujete klimatizací, neefektivní stroj se prodraží hned dvakrát.

Příkladem velmi kvalitního zdroje s certifikací 80 Plus je tento Enermax PRO82+. K vysoké efektivitě přidává i tichý provoz a velmi kvalitní provedení. Bohužel si také řádně připlatíte, v obchodech se prodává za cenu okolo 1600 Kč za 385W.

Příkladem velmi kvalitního zdroje s certifikací 80 Plus je tento Enermax PRO82+. K vysoké efektivitě přidává i tichý provoz a velmi kvalitní provedení. Bohužel si také řádně připlatíte, v obchodech se prodává za cenu okolo 1600 Kč za 385W.

FOTO: mas, Novinky

Certifikace 80 Plus jako taková slouží k odlišení lepších zdrojů s efektivitou minimálně 80%. Dokonce existují i další varianty s lepší účinností transformace napětí, a sice Bronze – Silver – Gold. U zdrojů s certifikací 80 Plus Gold najdete při 50% zatížení již 90% efektivitu! Obyčejný necertifikovaný zdroj má pro představu efektivitu jen stěží přesahující 70%. Ale zrovna Gold zdrojů je jako šafránu, k dnešnímu dni existuje celkem 66 modelů všech výrobců.

Náklady vs pořizovací cena

Pokud si chcete do počítače pořídit certifikovaný zdroj, pravděpodobně vás začne zajímat jeho cena. Ta je samozřejmě vyšší než u obyčejného kusu, někdy i mnohonásobně. Tak například nejlevnější 400W zdroj pořídíte za cca 500Kč, kdežto první certifikovaný 80 Plus se prodává za 800Kč, ale jsou i modely s cenou přes 1500Kč. Rozdílů je tu potom samozřejmě více, začínají na modulární kabeláži a končí u svítícího ventilátoru. Ale otázka je pořád stejná – zaplatí se mi dražší zdroj za dobu své životnosti?

Nebudu to dlouho protahovat – pravděpodobně nezaplatí. Čím výkonnější počítač máte, tím více ušetříte, ale pro případ průměrné počítačové sestavy se za tři roky stěží zaplatí rozdíl v pořizovací ceně. Rozdíl 100W proti 90W se standardní certifikací znamená roční úspory asi 100Kč (300 dní v roce, 8 hodin denně).

Další nepříjemnost v cestě za nižší spotřebou je otázka, jakou spotřebu má zdroj ve vypnutém stavu? Budete se možná divit, ale zdaleka není nulová, spínané zdroje ATX pro počítače se totiž nevypnou zcela. Mám změřeno, že drtivá většina počítačů ve vypnutém stavu odebírá 10W ze zásuvky. Bohužel certifikace 80 Plus se tohoto problému vůbec netýká.

U každého certifikovaného zdroje můžete na adrese www.80plus.org najít zprávu o měření. Tam se dozvíte nejen průměrnou a typickou efektivitu zdroje.

U každého certifikovaného zdroje můžete na adrese www.80plus.org najít zprávu o měření. Tam se dozvíte nejen průměrnou a typickou efektivitu zdroje.

FOTO: mas, Novinky

Řídit se 80 Plus?

Kvalitní zdroje mají svá pro a proti, každý si proto musí vyřešit, co je pro něj podstatné. Pomineme-li finanční otázku, mají zdroje certifikace 80 Plus jednoznačné výhody. Certifikaci tak můžeme označit za směrodatnou. Při výběru počítače na díly je tedy jen na vás, co pro vás hraje důležitější roli. Ale co když kupujete značkovou sestavu, kde něco jako zdroj nelze ovlivnit?

Například Dell nebo i HP se plně zapojili do programu 80 Plus, takže jejich zdroje většinou splňují alespoň základní úroveň. Vcelku mě překvapilo, když jsem u značky Dell našel 4 typy zdroje s certifikací Gold, tedy nejvyšším stupněm. Z toho je patrné, že velcí výrobci vidí 80 Plus jako důležitou součást nově navrhovaných řešení.

Dejte si však při výběru pozor na výkon zdroje, který by měl být dostatečně dimenzovaný, avšak nikoliv přehnaně. Pokud k běžnému kancelářskému PC pořídíte zdroj s výkonem například 600W, ale PC přitom odebírá v klidu jen 80W, bude efektivita takové kombinace velmi nízká. Může se potom stát, že 300W zdroj bez certifikátu dosáhne lepších výsledků než drahý a údajně úsporný 80 Plus Gold.