Oblíbený je i méně rozšířený FireWire. Na trhu nalezneme také disky se síťovou kartou. Nově se o zájem uživatelů uchází rozhraní external SATA, zkráceně eSATA.

Na rozdíl od USB disků však modely vybavené eSATA vstupem vyžadují napájecí adaptér. Pro přenosné disky je proto eSATA nevhodná, hodí se spíše pro zálohování například v kanceláři.

Snadná instalace

Montáž externích disků nemůže být jednodušší. Není třeba otvírat počítačovou skříň, montovat do ní harddisk, připojovat jej k interním komponentům.

To ocení například ti uživatelé, jejichž počítač je zaplombován výrobcem, který jediný může zasahovat do jeho vnitřku. Nebo uživatelé notebooků, kteří de facto nemají jak do přístroje vložit další datový nosič.

Bezpečnost

Pokud je počítač připojen k internetu, pak si jeho majitel nikdy nemůže být naprosto jistý bezpečností v něm uložených dat. Řada uživatelů proto uchovává citlivé informace buď na systémech odpojených od internetu, nebo na výměnných discích. Se soukromými daty v těchto nosičích pak pracují jedině tehdy, když nejsou ke světové síti připojeni, případně informace na externích discích kvalitně šifrují.

Pokud jsou následně data odcizena útočníkem, není lehké je rozluštit. Čím kvalitnější šifra byla nasazena, tím pomaleji lze s daty pracovat. Její prolomení ale trvá déle. Hledáte vhodný šifrovací program? Zkuste například zdarma dostupný truecrypt (www.truecrypt.org).

Přenositelnost a kapacita

Velkým kladem externích nosičů je jejich snadná přenositelnost. I za chodu počítače je lze bezpečně odpojit (což se o všech interních harddiscích rozhodně nedá říci) a použít u jiného PC.

Díky velkým kapacitám do několika tisícovek gigabyte (několik TB) a rychlým přístupovým dobám výborně slouží jako multimediální databanky. Řada uživatelů jimi proto začala nahrazovat vlastní videotéky, které měli dříve uloženy na mnoha set optických kotoučích, nebo je používá k zálohování dat.

Terabytový disk totiž poskytne prostor pro více než 1400 CD nebo 200 DVD. A zabere přitom mnohem méně místa (asi jako velká kniha).

Mají i zápory

Externí disky však mají i své stinné stránky. Ve srovnání s interními kolegy jsou stále poměrně drahé, mohou nabízet o něco pomalejší přístup k datům.

Verbatim External Hard Drive 500 GB (3800 Kč)

Externí model formátu 3,5" s interním rychlým SATA diskem. Kryty pevných disků mají ventilační štěrbinu, která zajišťuje dostatečný přísun vzduchu, takže není třeba žádných větráčků. Provoz zařízení je díky tomu velmi tichý. Zepředu mají harddisky vypínač s LEDkou. Součástí balení je stojánek.

Skvělé: tichý provoz, výkon
Nedostatky: větší rozměry

www.verbatim.com

Western Digital My Book World Edition II 1,5 TB (13 000 Kč)

Externí disk se síťovou kartou pro připojení do sítě. Skrývá v sobě dokonce dva nosiče, každý s kapacitou 750 GB s možností vytvoření diskového pole RAID 0 či 1. V prvním případě se kapacita spojí a výkon disků zvýší, neboť pracují souběžně. V případě druhé varianty je kapacita zařízení poloviční, neboť jeden disk tzv. zrcadlí data druhého. Pokud se jeden porouchá, data se neztratí.

Skvělé: variabilní kapacita, design
Nedostatky: pouze 100Mbit síťová karta

www.westerndigital.com

Prestigio Datasafe II 80 GB (2700 Kč)

Luxusní externí disk v kapacitách od 80 do 160GB. Vyráběn v černém nebo hnědém provedení. Napájení a přenos dat přes USB konektor.

Klady: nápaditý vzhled, uživatelské účty
Zápory: chybí přídavné napájení pro starší počítač

www.prestigio.cz

Seagate FreeAgentPro 320 GB (3800 Kč)

Velký 3,5" externí disk pro rozhraní USB, FireWire i eSATA. Především pro zálohování domácích a pracovních stanic.

Klady: Kapacita až 750GB, variabilita
Zápory: špatně přenositelný, nutno napájet 230V

www.seagate.com

Maxtor OneTouch IV 250 GB (2200 Kč)

Disk s vestavěným USB portem a velice dobrým poměrem cena/kapacita. Tělo vyrobené z hliníku vypadá přímo exkluzivně.

Klady: hliníkové tělo dobře chladí
Zápory: pouze USB konektor

www.maxtorsolutions.com