Firma již procesor s 80 jádry představila. [celá zpráva] Produkt však nebyl narozdíl od vyvíjených modelů určen do výroby. Se současnými x86 čipy neměl nic společného. Není tak ani známo, zda by pracoval v dnes známých programech pro osobní počítače.

Multijádra budou optimalizovanější

Nové připravované čipy se mají skládat jak z x86 výpočetních jednotek (ty v sučasnosti najdeme ve všech čipech od AMD a Intelu pro PC), tak i z jáder, která budou suplovat činnost grafické karty.

Jeden z čipů z programu Intel Tera-scale, tzv. A-64, by měl být složen z dvaačtyřiceti x86 jader, 18 akcelerátorů a čtyř grafických koprocesorů. Podobné modely vyvíjí také v Advanced Micro Devices.

Novinky od AMD, avšak s několikanásobně menším počtem jader (platforma Fusion), se mají na trhu objevit již koncem příštího roku či začátkem toho následujícího. [celá zpráva] Intel bude ve stejné době kontrovat čipy Nehalem až s osmi výpočetními jednotkami. [celá zpráva]

Technologické překážky

Problémy čipů s mnoha jádry se dají shrnout do několika bodů: výrobci zatím neumí takto masivní procesory připravit tak, aby je s pomocí klasického ventilátoru uchladil i běžný uživatel. Za druhé mají velké problémy s rozdělováním paměti mezi tolik výpočetních jednotek.

V případě současných dvoujádrových či čtyřjádrových čipů se jedná o poměrně jednoduchou věc, ale když uvažujeme o osmi- či šestnáctijádrových čipech, věc se začíná nehezky komplikovat, uvedl významný zástupce Intelu.

Intel v současnosti nemá žádný mnohajádrový procesor s x86 jednotkami. Firma odhadla, že první "masivní" multicore uvede na trh do pěti let.