Hitachi začne prodávat tisíci gigabytový Desktar 7K1000 jako modul, který je nabit pěti 200 GB záznamovými plotnami. Konkurent Seagate uvede podobného giganta na trh až ve druhém kvartálu tohoto roku. Systém však vytvoří ze čtyř 250 GB ploten.

Zástupci Hitachi již přispěchali s vyjádřením, že i oni jsou schopni v blízké budoucnosti nabídnout jednotku s 250 GB plotnami. Ovšem než uvedou finální 1000 GB disk, důvěryhodnost vlastních čtvrtterabytových ploten "ověří" v jednotkách s menší kapacitou.

Vývoj v oblasti pevných disků pro osobní počítače je v poslední překotný. Zvláště patrné je to z porovnání, jak dlouho výrobcům harddisků trvalo, než pokořili hranici jednoho gigabytu - jednalo se asi o 35 let. Nesrovnatelně menší dobu už trvalo vývojářům překonat metu 500 GB a pokud zapátráme v nedaleké minulosti, pak zjistíme, že pochod od 500 GB k 1000 GB trval pouhé dva roky!

A vděk nepatří ničemu jinému než fenoménu dneška zvaného perpendicular recording. Teoreticky lze díky kolmému ukládání dat dosáhnout kapacity až 500 gigabitů na čtvereční palec - to je více než čtyřnásobek hodnoty, jíž je možné za stávajích technologií dosáhnout pomocí podélného zápisu dat (longitudinal recording, 110 gigabitů na čtverečný palec).

Experti soudí, že v blízké budoucnosti budou na trhu přítomny 3,5" disky s kapacitou 2 TB (asi 2000 GB). Této hodnoty je totiž možné díky kolmému zápisu dat pomerně snadno dosáhnout.