Hlavní obsah
Jevgenij Bogačev na archivním snímku Foto: AFP PHOTO/FBI , Profimedia.cz

Za ruského hackera nabízí FBI tři milióny dolarů

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v úterý nabídl vůbec nejvyšší odměnu související s počítačovou kriminalitou. Za informace vedoucí k dopadení či usvědčení ruského hackera Jevgenije Bogačeva vypsala policie odměnu tři milióny dolarů (72,6 miliónu Kč). Bogačev je v USA obviněn v souvislosti s údajnou krádeží více než 100 miliónů dolarů z účtů v bankách v několika zemích světa.

Jevgenij Bogačev na archivním snímku Foto: AFP PHOTO/FBI , Profimedia.cz
Za ruského hackera nabízí FBI tři milióny dolarů

Americké ministerstvo spravedlnosti loni Bogačeva obvinilo, že stál v čele skupiny hackerů, kteří prostřednictvím série virových útoků nazvané GameOver Zeus napadli statisíce počítačů po celém světě a z on-line bankovních účtů ukradli zmíněnou částku. Čelí obvinění ze spiknutí, bankovního podvodu či praní špinavých peněz.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy v poslední době pod vlivem hackerských útoků na společnost Sony Pictures či některé úřady učinila z kybernetické bezpečnosti jedno ze svých stěžejních témat a pokouší se efektivněji bojovat proti hackerům.

Před dvěma týdny se Washingtonu podařilo docílit vydání jiného Rusa Vladimira Drinkmana, označovaného za jednoho z pěti nejnebezpečnějších hackerů na světě, který byl v USA obviněn z krádeží a podvodů a hrozí mu 20 let vězení. Drinkmana vydalo Nizozemsko, kde byl předtím odsouzen. Moskva proti jeho extradici protestovala.

Žije u Černého moře

Bogačev podle ruských médií žije ve městě Anapa na ruském pobřeží Černého moře a svůj dům za celý život prakticky neopustil.

"Ze svého obýváku dal dohromady skupinu Rusů, Ukrajinců a Angličanů, kteří dokázali během jediného útoku ukrást z kont několika amerických firem sedm milionů dolarů," uvedla na svém webu televize Rossija segodňa.

Specialitou Bogačeva jsou údajně "vyděračské" viry, které se usadí na pevném disku a hrozí smazáním dat, pokud majitel napadeného počítače nezaplatí.

Poté, co Spojené státy vyhlásily protiruské sankce, je Bogačev považován ve své vlasti za hrdinu. Ruské úřady projevují jen málo ochoty spolupracovat při jeho zadržení. "Policejní velitel v Anapě by mu nejraději pověsil na hruď metál," uvedla ruská televize.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků