Hlavní obsah
Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters

Z velkého pádu se bitcoin stále nemůže vzpamatovat

Nepříliš veselé období má za sebou kybernetická měna bitcoin. Po velkém listopadovém pádu se kurz stále drží pod hranicí čtyř tisíc dolarů, tedy v přepočtu okolo 90 000 Kč, na původní hodnotu se tedy nemůže stále dostat. V meziročním srovnání jde o propad o 80 procent. Vyplývá to z informací jednotlivých burz s kybernetickými měnami.

Bitcoin je virtuální měna, mince na obrázku jsou jen suvenýr. Foto: Benoit Tessier, Reuters
Z velkého pádu se bitcoin stále nemůže vzpamatovat

Na konci loňského roku se jedna virtuální mince obchodovala za 20 000 dolarů, což je podle současného kurzu zhruba 454 000 korun. Ve čtvrtek však hodnota byla pouze 3880 dolarů (88 000 Kč).

Kurz klesal prakticky v průběhu celého letošního roku. V druhé polovině se nicméně ustálil na hranici okolo 6500 dolarů (147 500 Kč). Zlom nastal až v listopadu, kdy hodnota ztrácela stovky dolarů prakticky každý den.

Nejhorší propad za poslední rok

Analytici tehdy hovořili o nejhorším propadu za uplynulých dvanáct měsíců. Jedna mince se zkraje prosince obchodovala za pouhých 3150 dolarů (71 500 Kč). A i když kurz začal pozvolna růst, na původní hodnoty se nedostal.

Je nicméně nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika stovek dolarů.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků