Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo

Více než polovina Rusů neschvaluje zákon o urážce státní moci

Více než polovina Rusů neschvaluje nedávno přijatý zákon trestající pomluvy a urážky státní moci a výkonných orgánů v zemi. Vyplývá to z průzkumu nevládní sociologické organizace Levada, o němž informovala ruská média. Pozitivně se k předpisu staví 39 procent respondentů.

Ilustrační foto Foto: Archiv, Právo
Více než polovina Rusů neschvaluje zákon o urážce státní moci

Zákon o blokování internetových materiálů urážejících společnost, státní symboly a orgány, veřejnou mravnost nebo lidskou důstojnost v Rusku vstoupil v platnost na konci března. Provinilcům hrozí pokuta až 100 000 rublů (v přepočtu asi 35 000 korun), v případě opakovaného provinění až dva roky za mřížemi.

Už minulý týden ruské úřady nařídily webovým médiím ve městě Jaroslavl, aby odstranily fotografii s nápisem na zdi domu, který údajně urážel hlavu státu Vladimira Putina.

Tento obrázek požadoval Roskomnadzor smazat z webu.

Sociolog z nezávislého střediska Levada Denis Volkov si odmítavý postoj Rusů k nově přijatému opatření vysvětluje dlouhodobou nespokojeností těchto lidí s ruskou vládou. Zákon trestající urážku státních činitelů považují lidé za pokusy politiků chránit se před kritikou, dodal expert.

Středisko Levada na začátku roku informovalo, že společně s poklesem popularity prezidenta Putina se výrazně propadla i obliba vlády premiéra Dmitrije Medveděva. Přispěla k tomu zejména nepopulární důchodová reforma, propad reálných příjmů obyvatel či nezaměstnanost. Na konci loňského roku se pro rezignaci vlády vyslovilo 53 procent dotázaných.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků