Hlavní obsah
Designér Jony Ive (vpravo) opustí Apple po více než dvaceti letech ve firmě. Na snímku se současním šéfem Applu Timem Cookem. Foto: Jeff Chiu, ČTK/AP

Vdechoval tvář přístrojům od Applu. Teď chce změnit Airbnb

V loňském roce opustil společnost Apple hlavní designér Jony Ive, který vdechoval tvář celé řadě přístrojů s logem nakousnutého jablka. Designér se tehdy nechal slyšet, že své služby bude prostřednictvím nové společnosti nabízet prakticky komukoliv. Server BBC nyní upozornil, že Ive navázal spolupráci s portálem Airbnb, který se bude snažit změnit.

Designér Jony Ive (vpravo) opustí Apple po více než dvaceti letech ve firmě. Na snímku se současním šéfem Applu Timem Cookem. Foto: Jeff Chiu, ČTK/AP
Vdechoval tvář přístrojům od Applu. Teď chce změnit Airbnb

Ive má od svého nového chlebodárce jasný úkol. Bude se snažit vylepšit aplikace i webové stránky tak, aby přitáhly více uživatelů. Zcela má přepracovat i systém hodnocení, který se používá k prověření nabízených nemovitostí – a zároveň také k prověření hostů.

Bližší informace však slavný designér ani zástupci společnosti Airbnb zatím neprozradili.

Klíčová osobnost Applu

Jony Ive působil v Applu už od roku 1992, od roku 1996 pak vedl designérský tým. Po boku zakladatele Steva Jobse a současného ředitele Tima Cooka hrál klíčovou roli v tom, jak budou vypadat jednotlivé přístroje a samozřejmě i operační systémy, které americký počítačový gigant nabízí.

Po odchodu z Applu založil v Londýně vlastní designové studio LoveForm, které také s Applem spolupracuje.

Zda své myšlenky a ikonický design, který si drží přístroje s logem nakousnutého jablka několik posledních let, propůjčí Ive i dalším společnostem, není zatím jasné. „Mám naprostou důvěru v mé kolegy designéry v Applu, kteří zůstávají mými nejbližšími přáteli, a těším se na spolupráci s nimi po mnoho dalších let,” prohlásil již dříve Ive.

Jony Ive (vlevo) vedl od roku 1996 designérský tým Applu. Stojí za mnoha návrhy společnosti, od zaoblených iMaců v barvách cukroví na snímku) až po iPhony. Foto pochází z roku 1999

Foto: Susan Ragan, ČTK/AP

Apple náhradu nemá

Pikantní na celém odchodu nicméně je, že Apple za slavného designéra ještě nesehnal ani po více než roce přímou náhradu. Jeho post v současnosti zastávají Evans Hankey a Alan Dye. Ani jeden z nich však nemá v seznamu vrcholného managementu svůj profil.

Jony Ive, celým jménem Jonathan, se narodil 27. února 1967 v Londýně. V roce 2012 byl povýšen do šlechtického stavu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků