Hlavní obsah
Papež František při bohoslužbě Foto: AP Photo/pool/Alberto Pizzoli

Vatikán přestane živě vysílat papežovy ranní mše

Vatikán od úterka přestane s živým vysíláním ranních mší papeže Františka, s nimiž začal v březnu kvůli pandemii covidu-19. Informoval o tom ve středu. Tyto mše po dva měsíce sledovaly miliony lidí na celém světě, mnozí poté za tuto možnost poslali papežovi děkovné dopisy, uvedl server Vatican News.

Papež František při bohoslužbě Foto: AP Photo/pool/Alberto Pizzoli
Vatikán přestane živě vysílat papežovy ranní mše

Poslední ranní mší, kterou takto v pondělí Vatikán odvysílá, bude mše u příležitosti stého výročí narození papeže Jana Pavla II. Ta se uskuteční v bazilice svatého Petra u hrobu tohoto papeže, který se narodil v Polsku jako Karol Wojtyla. Poté už ranní mše, které papež sloužil ve vatikánském domě Svaté Marty, vysílány živě nebudou.

Rozhodnutí podle Vatikánu souvisí s obnovením mší s účastí věřících v Itálii, které budou možné právě od pondělka 18. května. Věřící budou muset po dobu mše nosit roušky a dodržovat alespoň metrový rozestup.

Zatím není jasné, kdy se věřícím otevře bazilika svatého Petra ve Vatikánu. Ta se pro veřejnost také uzavřela kvůli koronaviru. Středeční vatikánské oznámení se nezmiňuje o otevření baziliky ani o tom, zda budou pokračovat živá vysílání generálních audiencí, které se od března rovněž konají bez veřejnosti.

Kvůli pandemii covidu-19 se letos bez věřících konaly i liturgické obřady Velikonoc, a to ve Vatikánu i jinde ve světě, které byly z místních kostelů rovněž často vysílány živě přes internet. Papež letos sloužil například i mši na Hod boží velikonoční v téměř liduprázdné bazilice svatého Petra ve Vatikánu, lidé z celého světa ji mohli sledovat v přímém přenosu na internetu a v televizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků