Hlavní obsah

Umělá inteligence by mohla zlepšit životní podmínky v chovech kuřat

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Hongkong

Umělá inteligence by mohla zlepšit životní podmínky kuřat chovaných ve velkochovech tím, že by naslouchala jejich kdákání. Vyplývá to z výzkumu, o kterém napsal list The Guardian. Technologie, kterou při studii vědci testovali, správně rozlišila kdákání strádajících kuřat od ostatních zvuků ve stodole s přesností 97 procent. Podle expertů by mohla být široce dostupná do pěti let.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Umělá inteligence, která umí identifikovat kdákání trpících kuřat, by nakonec mohla být používaná ke zlepšení životních podmínek i u jiných hospodářských zvířat.

Každý rok se na celém světě chová přibližně 25 miliard kuřat - mnoho z nich v obrovských halách, kde žijí tisíce ptáků. Jedním ze způsobů, jak posoudit životní podmínky těchto zvířat, je naslouchat zvukům, které vydávají.

„Kuřata jsou velmi hlasitá, ale kvokání vystresovaných jedinců bývá hlasitější než ostatní zvuky, můžeme ho popsat jako čistě tónové volání,” řekl Alan McElligott z Hongkongské univerzity. „I pro netrénované ucho není příliš obtížné ho rozeznat,” dodal.

Umělá inteligence pomůže armádě při výcviku i překonávat nedostatky

Internet a PC

Teoreticky by farmáři mohli podle zvuků kuřat zjistit míru jejich stresu a v případě potřeby zlepšit jejich situaci. V komerčních hejnech čítajících tisíce nebo desetitisíce kuřat je však nasazení lidských pozorovatelů nepraktické. Jednak by jejich přítomnost mohla hejno ještě více stresovat, při takovém množství ptáků je navíc nemožné určit, kolik kuřat „volá” o pomoc.

McElligott říká, že cílem jeho technologie je pro kuřata vytvořit lepší životní podmínky. Na trh by ji chtěl uvést do pěti let. Než se tak stane, bude muset zajistit, aby zařízení fungovalo v různých typech chovů a farem.

Přesvědčit zemědělce, aby tuto technologii přijali, může být poměrně snadné. Předchozí McElligottův výzkum zjistil, že „nouzové” kdákání, které vydávají mladá kuřata, může předpovědět množství přibývající hmotnosti a počet úhynů v celém hejnu.

Hlasovými povely se bude tvořit okolní svět. Meta zlepší komunikaci lidí a umělé inteligence

Internet a PC

„Někdy je těžké přesvědčit zemědělce, kteří se musí vypořádat s produkcí těchto zvířat za stanovenou cenu pro supermarkety a všechny ostatní, aby přijali technologie na zlepšení jejich podmínek,” řekl McElligott. „Ale my jsme již ukázali, že nouzové kvokání je dobrým ukazatelem úmrtnosti a míry růstu, a toto je způsob, jak tento proces automatizovat,” dodal.

Dodal, že podobnou technologii by bylo možné vyvinout i pro sledování dalších hospodářských zvířat - zejména prasat nebo krůt - která jsou také často chovaná v uzavřených prostorách a jsou velmi hlasitá.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám