Hlavní obsah
Logo společnosti Microsoft Foto: Jacky Naegelen, Reuters

Tržní hodnota Microsoftu brzy překoná jeden bilión dolarů

Americká softwarová společnost Microsoft tento týden zveřejnila výsledky hospodaření, které ukázaly, že firmě se daří a za loňský fiskální rok její příjmy poprvé překonaly hranici 100 miliard USD (2,2 biliónu Kč). Stále více analytiků upozorňuje, že Microsoft by se již brzy mohl stát společností, jejíž tržní hodnota překoná jeden bilión dolarů (22,1 biliónu Kč), píše na svých internetových stránkách televize CNBC.

Logo společnosti Microsoft Foto: Jacky Naegelen, Reuters
Tržní hodnota Microsoftu brzy překoná jeden bilión dolarů

Hospodářské výsledky Microsoftu ukázaly, že k růstu přispívají hlavně aktivity v oblasti technologie cloud, která poskytuje klientům software a data ze vzdálených serverů a databází. To přesvědčilo některé analytiky, že firmě se úspěšně daří přeměnit svůj historický podnikatelský model, který závisel na prodeji licencí softwaru uživatelům, k modelu založeném na cloudu a předplatném, který zaručuje stabilní příjmy a růst.

Microsoft není jedinou firmou, která aspiruje na dosažení tržní kapitalizace jeden bilión USD. V pátek odpoledne tržní kapitalizace Applu činila 943,7 miliardy USD. Má tak více než 100 miliard USD náskok před Microsoftem, jehož tržní kapitalizace činí 821,4 miliardy USD. Větší tržní kapitalizaci než Microsoft mají také Amazon a Alphabet. Nicméně hodnota Microsoftu za posledního čtyři a půl roku, kdy firmu vede Satya Nadella, výrazně vzrostla.

V pátek akcie Microsoftu zavřely na ceně 106,27 dolaru za akcii. Po zveřejnění výsledků hospodaření a výhledu na další čtvrtletí někteří analytici zvýšili své očekávání vývoje ceny akcií až na 130 dolarů na akcii. Aby tržní hodnota Microsoftu dosáhla jednoho biliónu, musí cena jedné akcie činit 130,16 dolaru.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků