Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Archiv Novinky

Televizní signál DVB-T2 je nově dostupný v Karlovarském a Zlínském kraji

Pokrytí České republiky druhou generací pozemního digitálního vysílání se v minulém týdnu opět zlepšilo. České Radiokomunikace (CRA), které mají šíření signálu na starosti, spustily přechodové sítě v Karlovarském a Zlínském kraji.

Ilustrační foto Foto: Archiv Novinky
Televizní signál DVB-T2 je nově dostupný v Karlovarském a Zlínském kraji

Situace je tak nepatrně lepší než na konci loňského roku, kdy signál DVB-T2 mohlo přijímat 97 % populace. Nově cifra poskočila díky pokrytí dvou dalších krajů na 97,9 % populace, konkrétně se signál začal šířit z vysílačů Klínovec (Jáchymov) a Ploštiny (Valašské Klobouky).

Prostřednictvím přechodové DVB-T2 sítě v současnosti vysílají bezmála dvě desítky programů. „Pozemní televizní vysílání poskytuje divákům širokou nabídku programů, a přitom je pro ně jako jediné bezplatné. Jenom v rámci přechodové sítě DVB-T2 mají diváci nyní k dispozici 18 televizních programů,“ prohlásil Martin Gebauer, generální ředitel CRA.

Lepší pokrytí než v případě DVB-T

„Souběžné vysílání nové DVB-T2 sítě se stávajícími DVB-T sítěmi divákům zajistí plnou přístupnost televizních programů i v době přechodu. Ještě v tomto roce pokryjeme DVB-T2 signálem 99 % obyvatelstva. Pokrytí tak bude tedy stejné nebo lepší, než jaké má pozemní televizní vysílání dosud,“ zdůraznil Gebauer.

Nový digitální televizní standard DVB-T2 bude v Česku zaveden k 1. únoru 2021. Počítá s tím Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda. Po tomto datu bude starší digitální vysílání zcela vypnuto.

Prakticky stejný scénář zažili lidé již před lety, když se vypínalo analogové pozemní televizní vysílání. Tehdy mohli lidé využívat několik let jak digitální, tak analogové vysílání.

Více programů, lepší kvalita

Po vypnutí staršího standardu tehdy museli diváci vyměnit své televizory za novější, nebo je vybavit speciálními set-top-boxy. A to bude platit i v případě DVB-T2. Pokud tedy lidé už doma nemají přístroj, který by druhou generaci digitálního pozemního vysílání zvládal, budou potřebovat nové zařízení – buď zmiňovaný set-top-box, nebo přímo nový televizor.

Nový standard tak může představovat pro řadu uživatelů finanční zátěž. Na druhou stranu jeho přednosti jsou nepopiratelné. Díky DVB-T2 půjde do jednoho vysílacího multiplexu vložit více televizních stanic, tedy více dat, a tím se rozšíří nabídka divákům a uživatelům. Obraz je navíc přenášen ve vysokém rozlišení a v řadě případů nabízí sytější barvy.

Je nutné zdůraznit, že na nový standard je drtivá většina televizorů v obchodech již připravena. Pokud tedy například některé domácnosti kupovaly novou TV na Vánoce, je velmi pravděpodobné, že bude schopná DVB-T2 přijímat.

Přechod se netýká každého

Je však nutné zdůraznit, že přechod na nový standard se logicky týká pouze lidí, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

To jinými slovy znamená, že majitelé výše zmiňovaných televizních přípojek nebudou muset v souvislosti s přechodem na DVB-T2 utratit ani korunu.

Může se vám hodit na službě Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků