Hlavní obsah
Julian Assange Foto: Profimedia.cz

Švédsko vydalo zatykač na zakladatele WikiLeaks kvůli znásilnění

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange má být zatčen. Zatýkací rozkaz na něj vydalo švédské státní zastupitelství kvůli podezření, že se kontroverzní Australan ve Švédsku dopustil znásilnění, sexuálního obtěžování a nedovoleného nátlaku. Oznámila to ve čtvrtek podle agentury AP státní zástupkyně Marianne Nyová.

Julian Assange Foto: Profimedia.cz
Švédsko vydalo zatykač na zakladatele WikiLeaks kvůli znásilnění

Devětatřicetiletý Assange spáchání jakéhokoli sexuálního deliktu ve Švédsku popírá. Případ se vztahuje k jeho stykům se dvěma ženami během srpnové návštěvy této skandinávské země.

Státní zástupkyně zdůvodnila vydání zatykače tím, že vyšetřovatelé nedokázali podezřelého přimět k tomu, aby se dostavil k výslechům. Assange je nyní mimo Švédsko. K zatykači se má nyní vyjádřit stockholmský soud, jenž může dát podnět k vydání mezinárodního zatykače.

Obviněný už dříve naznačoval, že za jeho obviněními ze sexuálních deliktů mohou stát americké služby; byl prý australskými tajnými službami před podobnou možností varován.

Assangeho server letos zveřejnil stovky tisíc tajných dokumentů o operacích v Afghánistánu a Iráku. Vysloužil si za to ostrou kritiku Pentagonu. Assange se původně chtěl ve Švédsku usadit, ale s pokusem získat tam povolení k pobytu neuspěl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků