Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Spojené státy chystají odvetu za francouzskou digitální daň

Spojené státy pracují na odvetných protiopatřeních za zavedení francouzské digitální daně, která je namířená převážně proti americkým společnostem, jako jsou Google, Amazon, Facebook či Apple. Agentuře AFP to potvrdili představitelé Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR), kteří představí konkrétní plány příští týden v pondělí.

Americký prezident Donald Trump Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Spojené státy chystají odvetu za francouzskou digitální daň

Tříprocentní daň z příjmů ze služeb poskytovaných ve Francii platí firmy, které mají v zemi příjmy nad 25 milionů eur (638 milionů Kč) a celosvětově nad 750 milionů eur (zhruba 19 miliard Kč). Platí zpětně od začátku letošního roku.

Do francouzské státní pokladny má daň přinést peníze od velkých internetových firem, které vydělávají i díky francouzským uživatelům internetu, ale sídlí v jiných zemích. Dani se ve Francii říká GAFA, podle začátečních písmen čtyř zásadních zamýšlených plátců, tedy Google, Amazon, Facebook a Apple.

Washington považuje digitální daň za diskriminaci vůči firmám se sídlem ve Spojených státech. Kritizoval ji prezident Donald Trump, který kvůli ní pohrozil zavedením cla na dovoz francouzského vína.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Foto: Michel Euler, ČTK/AP

Zavedení sedmiprocentní digitální daně pro velké internetové firmy schválila minulý týden i česká vláda. Do státního rozpočtu by daň podle odhadů ministerstva financí mohla přinést pět miliard korun ročně.

Zákon by mohl začít platit během příštího roku. Musí ho ještě schválit parlament a podepsat prezident. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur, které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun.

Digitální daň chtějí brzy začít vybírat i Rakousko a Itálie. Plány na její zavedení už dříve ohlásily také Španělsko či Británie. Na jejím plošném zavedení v celé Evropské unii se členské státy zatím nedokázaly shodnout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků