Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Přechod na digitální televizní vysílání zvládají Češi podle průzkumů skvěle

Ukončení analogového televizního vysílání a s tím související přechod na digitální signál nečiní Čechům žádné problémy. Dokládá to průzkum Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v ČR (NKS), který proběhl v územní oblasti Českých Budějovic po vypnutí analogového signálu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Přechod na digitální televizní vysílání zvládají Češi podle průzkumů skvěle

Poslední červnový den bylo ukončeno zemské analogové televizní vysílání z vysílačů České Budějovice - Kleť, Vimperk - Mařský Vrch a Tábor - Radimovice. Podle průzkumu NKS vědělo o přechodu na digitální signál 96 procent obyvatel.

"V územní oblasti České Budějovice jsme se v informační kampani zaměřili kromě vypínání zemského analogového televizního vysílání také na informování o přeladění digitálního vysílání. Průzkum i ohlasy z infolinky potvrdily, že to bylo správné. Vypnutí analogu proběhlo naprosto bez problémů a lidé řešili právě ono přeladění digitálu," řekl Novinkám předseda NKS Zdeněk Duspiva.

S problémy při přechodu na digitální vysílání se podle něj setkalo 27 % obyvatel, nejčastěji se jednalo o slabý signál či zamrzání obrazu. Dvě třetiny z nich zvládly problém vyřešit svépomocí. Ostatní lidé využili služeb odborných firem.

Česko pokryje analogová tma v roce 2011

"Evropskou unií stanovený termín pro přechod na pozemní digitální vysílání, rok 2012, bychom měli bez problémů splnit. Digitalizace bude v České republice až na výjimky ukončena 11. 11. 2011,“ uvedl Duspiva.

Podle něj z důvodu nedostatku volných kmitočtů probíhá digitalizace po regionech. "V současnosti se nám podařilo bez problémů ukončit analogové vysílání v celé Praze a velké části středních a západních Čech. V tomto roce pokračujeme jižními a severními Čechami a Brnem,“ dodal Duspiva.

Jak přeladit na digitální vysílání

Přechod na digitální televizní vysílání se netýká těch, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit nebo internet, ale pouze těch, kteří přijímají zemské analogové televizní vysílání (tzn. přes anténu).

Přechod na digitální televizní vysílání je možné vyřešit buď využitím právě nabídky kabelové, satelitní nebo IPTV televize, zakoupením set-top-boxu nebo nového televizoru s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top-boxu zvládne i amatér, poradí mu případně v obchodě, nebo stačí využít přibalený návod.

Historie televizního vysílání

První pokusné televizní vysílání se v Československu uskutečnilo 23. března 1948 v Tanvaldu, kde skupina vědců Vojenského technického ústavu uskutečnila ukázku pro veřejnost. Další pokusné vysílání se pak uskutečnilo v roce 1948 v Praze.

Zkušební vysílání Československé televize pro veřejnost bylo zahájeno 1. května 1953 a další rok 25. února 1954 bylo prohlášeno za pravidelné. Televize nejprve vysílala pouze tři dny v týdnu (v létě dokonce pouze dva dny). V roce 1953 se vysílání rozšířilo na čtyři dny v týdnu a v roce 1955 na šest dní. Celotýdenního vysílání se lidé dočkali až v prosinci roku 1958.

Druhý televizní program byl v Československu spuštěn 10. května 1970. Na něm si lidé o tři roky později (9. května 1973) mohli vychutnat první barevné vysílání. První program Československé televize byl v barvách vysílán v květnu roku 1975.

Do historie televizního vysílání se jistě zapíše i právě probíhající digitalizace, která by měla být po celé České republice dokončena v roce 2012 a bude zcela ukončeno analogové televizní vysílání.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků