Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Počítač poprvé zvládl přes 1000 biliónů operací za sekundu

Jeden z počítačů americké vlády poprvé v historii překonal hranici 1000 biliónů operací za sekundu, tedy takzvaný petaflop. Stal se tak novým nejrychlejším počítačem na světě. Informovalo o tom americké ministerstvo energetiky společně s výrobcem počítače, firmou IBM.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Počítač poprvé zvládl přes 1000 biliónů operací za sekundu

Počítač jménem Roadrunner je určen především k výzkumu v oblasti jaderných zbraní. Je více než dvakrát rychlejší než dosavadní jednička v žebříčku 500 nejlepších superpočítačů.

"Pokud by měl každý ze šesti miliard lidí na světě kalkulačku a všichni by společně pracovali na výpočtu 24 hodin denně a 365 dní v roce, trvalo by jim 46 let to, co by nyní Roadrunner zvládl za jediný den," uvedli představitele amerického ministerstva obrany.

"Roadrunner nebude hrát pouze klíčovou roli při udržování jaderných odstrašujících prostředků Spojených států. Přispěje rovněž k řešení našich globálních energetických problémů a otevře nová okna pro vědomosti na poli základního vědeckého výzkumu," uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo.

Výkony nejrychlejších superpočítačů se za každých zhruba 11 let ztisícinásobí. Hranice jednoho teraflopu, tedy biliónu operací za sekundu, byla pokořena v roce 1996.

Roadrunner je sestaven z 6912 dvoujádrových procesorů společnosti AMD, které jsou spojeny s 12.960 procesory Cell. Ty jsou známé především z herní konzoly PlayStation 3.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků