Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Po Číně utahuje kohouty i Rusko. Chystá plošný zákaz VPN sítí

Čína je známá svým cenzurním přístupem k internetu. Podobné tendence se ale stále častěji objevují i v Rusku. Tamní prezident Vladimir Putin totiž podepsal na konci minulého týdne zákon, díky kterému budou moci úřady zablokovat aplikace pro provoz virtuálních privátních sítí (VPN). O to samé se nyní snaží i v Číně.

Ruský prezident Vladimir Putin Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP
Po Číně utahuje kohouty i Rusko. Chystá plošný zákaz VPN sítí

Debatu o VPN sítích rozvířila v posledních týdnech Čína. Ta se snaží o úplný zákaz aplikací, které nemají vládní licenci.

VPN programy jsou tamnímu cenzurnímu úřadu trnem v oku kvůli tomu, že umožňují přístup prakticky k jakékoli zahraniční stránce – tedy i k webům, které jsou jinak na území celého státu zablokovány.

Zákon o úplném zákazu neschválených VPN aplikací začne platit až v příštím roce. Čínští úředníci nicméně již nyní vyvíjejí tlaky, kdy se snaží donutit tvůrce aplikací k tomu, aby programy umožňující obcházet tzv. velký firewall stáhli z nabídky už nyní.

Apple se podřídil

Tomuto nařízení se již podvolila například společnost Apple, která stáhla ze svého internetového obchodu na území Číny prakticky všechny VPN aplikace. Za to si vysloužila vlnu kritiky. [celá zpráva]

S cenzurními praktikami se ale stále častěji setkávají také Rusové. Tamní regulační úřad Roskomnadzor má na černé listině tisíce webů, které jsou na území Ruska nepřístupné. Poskytovatelé internetu tak mají ze zákona danou povinnost takové stránky blokovat, a znemožnit tak uživatelům přístup.

Zablokované legitimní weby

Většinou jsou blokovány stránky s pornografií či pirátským obsahem. Od roku 2012, kdy bylo blokování webů zavedeno, se však na černou listinu dostaly i legitimní weby. Zablokování tak historicky musely řešit například servery Wikipedia či YouTube, ale například také on-line uložiště iCloud.

Pomocí VPN aplikací se však tamní uživatelé mohli snadno dostat i k webům, které byly v Rusku zablokovány. Tomu však má být od 1. listopadu konec. Tehdy totiž vejde v platnost zákon o plošném zákazu VPN aplikací, který minulý týden podepsal Putin.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků