Hlavní obsah
Ředitel FBI James Comey Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP

Jak jste se dostali do zabijákova iPhonu? Média ženou FBI k soudu

Kauza týkající se iPhonu teroristy Syeda Farooka ze San Bernardina stále nepřestává budit emoce. Hned několika americkým médiím vadí, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nezveřejnil informace o tom, jak se mu podařilo přístroj s logem nakousnutého jablka odblokovat. Detailní popis se média budou snažit získat s pomocí soudu.

Ředitel FBI James Comey Foto: Carolyn Kaster, ČTK/AP
Jak jste se dostali do zabijákova iPhonu? Média ženou FBI k soudu

Na soud se již obrátili vydavatelé USA Today a Vice Media, uvedla agentura AP. Ti se touto cestou budou snažit například to, zda se na odblokování podíleli hackeři a zda bylo vhodné utratit za nástroj pro odblokování smartphonu tak velké množství peněz.

Úřad sice oficiálně nepotvrdil, na kolik jej odblokování iPhonu přišlo, ale šéf FBI James Comey to letos v dubnu naznačil více než jasně: „Opravdu hodně. Je to víc, než si zvládnu u FBI vydělat do konce svého funkčního období. Tedy za sedm let a čtyři měsíce.“

Vzhledem k tomu, že jeho roční plat činí 183 300 dolarů (4,3 miliónu korun), není těžké spočítat úplatu za odblokování jablečného smartphonu. Celková částka musela dělat minimálně 1,3 miliónu dolarů (přes 31 miliónů korun).

Spor o „zadní vrátka”

Vyšetřovatelé z FBI se do uzamčeného iPhonu islámského radikála nemohli dostat dlouhé měsíce. Jeho iPhone 5C byl nastaven tak, aby se po zadání deseti nesprávných kódů automaticky vymazal, s čímž si bezpečnostní experti z FBI původně nedokázali poradit.

Soud proto Applu v únoru nařídil, aby tuto funkci vypnula, což však není technicky možné. Proto vyšetřovatelé chtěli po americkém softwarovém gigantu vytvořit v operačním systému iOS „zadní vrátka“, což však vedení Applu odmítalo.

Vyšetřovatelům z FBI se nakonec podařilo do uzamčeného zařízení dostat. Detaily o průniku však nezveřejnili. [celá zpráva]

Odemčení zabijákova iPhonu nicméně FBI příliš nepomohlo, jak informoval již dříve server CBS News. Nebyla totiž odhalena žádná data, díky nimž by se vyšetřování posunulo nějak dopředu. [celá zpráva]

I tak ale nebyly vynaložené milióny zbytečné. Získaný nástroj totiž dokáže FBI využít k odemčení i dalších jablečných přístrojů. Konkrétně by mělo jít o iPhone 5C a starší modely, na ty nové jsou vyšetřovatelé krátcí. [celá zpráva]

Pomohli Izraelci?

Podle dřívějších informací pomohla FBI s uzamčeným iPhonem společnost Cellebrite se sídlem v Izraeli. Firma britské stanici BBC potvrdila, že s americkými vyšetřovateli spolupracuje, ale více nesdělila.

Na svých internetových stránkách nicméně Cellebrite prohlašuje, že jeden z jejích nástrojů umí dekódovat a extrahovat data z iPhonu 5C.

Útok v San Bernardinu byl nejtragičtějším od teroristických útoků v zemi v září 2001. Zradikalizovaný muslim Syed Farook a jeho žena Tashfeen Maliková tam na počátku prosince zastřelili 14 lidí. Později byli zabiti při přestřelce s policií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků