Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

Internet věcí Čechy zaujal, používá jej polovina lidí

Podíl Čechů, kteří využívají doma nebo v práci některou z chytrých technologií založených na internetu věcí (IoT), se letos zvýšil o osm procentních bodů na 48 procent populace. Dalších 24 procent se k tomu v nejbližší době chystá. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti Sigfox, která buduje sítě internetu věcí mezi více než 1000 respondentů.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
Internet věcí Čechy zaujal, používá jej polovina lidí

Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.

Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.

Chytré televizory i ledničky

V pracovním prostředí lidé využívají především chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu. V domácnostech dominují spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. Zhruba 28 procent respondentů průzkumu uvedlo, že se chytré technologie nevyužívá a ani se k tomu nechystá.

Povědomí o chytrých technologiích v rámci internetu věcí má 84 procent obyvatel. Naopak 16 procent dotázaných uvedlo, že neví, co si pod tímto pojmem představit.

Chytré technologie přinášejí nová bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je však často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ty jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří podle Sigfoxu ideální terč pro útoky hackerů.

V únoru 2020 proteklo chytrou IoT sítí Sigfoxu v Česku více než 31 milionů zpráv. Každá má vlastní autorizační kód. Díky tomu dokáže systém rozpoznat případnou podvrženou zprávu a včas tak detekovat a eliminovat kybernetický útok vedený velkým množstvím zpráv s cílem síť ochromit.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 60 zemích. Její IoT síť nyní pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Konkurenční sítě internetu věcí mají v české republice Vodafone nebo České Radiokomunikace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků