Hlavní obsah
Logo bitcoinu Foto: Jim Urquhart, Reuters

Hodnota bitcoinu začala opět růst. Jedna virtuální mince teď stojí 85 000 korun

Při nákupu jedné jediné virtuální mince bitcoin si musí případní zájemci připravit 3900 dolarů, tedy v přepočtu více než 85 000 korun. Přesně za takovou sumu se totiž tato kybernetická měna v pondělí obchodovala. Jde o výrazný nárůst hodnoty po hlubokém propadu z minulého týdne.

Logo bitcoinu Foto: Jim Urquhart, Reuters
Hodnota bitcoinu začala opět růst. Jedna virtuální mince teď stojí 85 000 korun

V letošním roce se hodnota bitcoinů dramaticky zvýšila, od začátku roku o bezmála 350 procent. Svého maxima virtuální mince dosáhly zkraje září, kdy se kurz přiblížil pomyslné hranici 5000 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 110 000 korun.

Minulý týden však tato kyberměna zaznamenala první masivní propad. V polovině týdne se obchodovala za 3500 dolarů (76 500 Kč) a na konci týdne dokonce už jen za 3050 dolarů (66 500 Kč).

Tak výrazný pokles hodnoty byl způsoben pravděpodobně oznámením hlavní čínské bitcoinové burzy BTCChina, že zastaví s koncem září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Krátce poté následovalo oznámení, že Čína zcela zakazuje obchodování s veškerými virtuálními mincemi – tedy nejen s bitcoinem, ale také s dalšími měnami. [celá zpráva]

Investoři s napětím očekávali, jak se bude vyvíjet kurz v tomto týdnu. A překvapivě začal pozvolna růst. V pondělí se tak jedna virtuální mince obchodovala za 3900 dolarů, tedy v přepočtu 85 200 Kč. Prozatímní vývoj tedy nasvědčuje tomu, že hodnota bude opět růst.

Nejistá investice

Bitcoiny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 miliónů, což má být kolem roku 2140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků