Hlavní obsah
Foto: archiv MJVM Zlín

Hardware 41/2004: Přetaktujte svou grafiku

V "servisním" čísle magazínu Hardware na vás opět čekají nejnovější ovladače spolu s užitečnými tipy, triky a komentáři, a ještě dnes naposledy budete moci podat dotazy do hardwarové poradny, která bude opět zcela ZDARMA.

Foto: archiv MJVM Zlín
Hardware 41/2004: Přetaktujte svou grafiku

Dnes je zde pro vás Servis ovladačů a druhé Tipy, triky, komentáře, do kterých se opět můžete sami zapojit. Příští týden se těšte na test super-výkonné grafiky NVIDIA GeForce 6800LE.

Hardwarová poradna: Zdarma

Ještě během dnešního dne (tedy během úterý 9.11.) máte poslední možnost napsat svůj dotaz do e-mailové schránky inHardware@seznam.cz; odpovědi se tak můžete dozvědět již za 14 dní (tedy 23. listopadu). Nezapomeňte být ve svých dotazech co nejvíce konkrétní (přičemž problém by se měl týkat "rozšířenějšího" hardwaru), pouze tehdy můžete očekávat kvalifikovanou odpověď. Takže neváhejte a pište, hardwarová poradna je tu pro vás ZDARMA!

Servis: ATI, VIA, NVIDIA

:: NVIDIA ForceWare 66.77, 70.40 (Beta) 2000/XP
V minulém vydání jsem "odtajnil" drivery ForceWare 66.81, které měly být WHQL certifikované, ale nestalo se tak. Mezitím se opět na FTP NVIDIA objevila novější, ale nižší verze 66.77 a tentokrát již podle všeho jde o WHQL. Můžete stahovat ve verzi anglické (ZDE) nebo mezinárodní včetně české (ZDE). Oficiální seznam změn je ZDE. Pro otrlejší z vás jsou ZDE ještě k odzkoušení ForceWare 70.40 BETA.

:: ATI Catalyst 4.10
98/ME
Minule tady byly ovladače grafických karet ATI Radeon pro Windows 2000/XP, nyní potěším majitele starších, ale stále používaných systémů Windows 98 nebo ME. Jejich verzi ovladače včetně Control Panelu si mohou stáhnout ODTUD.

:: NVIDIA nForce 6.14 (Beta) 2000/XP
O jeden řád výš rovněž poskočily komplexní ovladače pro základní desky s čipsety NVIDIA NFORCE, které jsou nyní k dispozici ve verzi 6.14 BETA ZDE.

:: VIA Hyperion Pro64 4.51 (Beta) XP-64bit
Pro ty největší experimentátory se 64bitovými procesory, 64bitovými Windows a mainboardy VIA jsou ZDE hromadné ovladače Hyperion ve verzi 4.51 BETA.

:: VIA IDE Driver 4.10a 2000/XP
Nakonec potěším majitele desek s čipy VIA, kteří si novým ovladačem pro pevné disky, jenž spravuje nejen IDE, ale rovněž RAID a S-ATA, a je ke stažení ODSUD, jistě zlepší výkon systému.

:: Další ovladače
Z dnešního servisu je to vše. Seznam dalších aktuálních ovladačů (kromě dnes uvedených) naleznete ve 34., 37., a 39. čísle magazínu Hardware. Zdrojem odkazů pro náš aktuální servis je magazín PEGASoft.cz.

Tipy, triky, komentáře: NVIDIA, T602 a SP2

:: Panel přetaktování na kartách NVIDIA
Minulý týden se po recenzi karty GeForceFX 5900XT snesly do e-mailové schránky magazínu Hardware dotazy, jak že se spouští onen záhadný "panel přetaktování" v ovladačích grafiky NVIDIA? Je to poměrně jednoduché - musíte si stáhnout Coolbits - registrační soubor, který vám povolí utajená nastavení ovladačů (soubor má stejnou funkci již od verze ovladačů 4X.XX). Kromě možnosti přetaktování je to např. detailnější volba kvality 3D obrazu. Kratičký soubor si tedy stáhněte a spusťte (importujte do registru). Poté se již v nastaveních grafiky taktování objeví.

:: T602 a Windows XP
Před dvěma týdny jsem v HW poradně zveřejnil poměrně kuriózní dotaz, kterak "používat" T602 pod Windows XP. Přestože jsem dotaz zařadil spíše ironicky (netýká se Hardwaru, a proto i odpověď byla tak trochu ironická), přišla nám záplava "správných" odpovědí. Protože tento problém může mít více čtenářů, zařazujeme dobrý postřeh pisatele Aleše Tobyšky: "Řešením je 602PC Suite, to je za určitých okolností volné a je s ním možno zpracovávat jak staré T602, tak je také převést na Word. Přímo používat soubory z T602 ve Wordu nejde. Windows to nijak nedokáží, samozřejmě je možné využít některých funkcí Windows, ale dost problémově. Pokud by se týkalo jenom čtení tak by možná mohl pomoci Total Commander, ale záleží na velikosti souboru." A čtenář Miroslav Schumann nám zaslal odkaz na převáděč souborů z T602 do formátu MS Word.

:: Ohrožení PC po instalaci SP2
Poslední "tip a trik" nám poslal náš "poradní technik" Jan MinarčíkDXT ComputerS a ten se týká malého problému po instalaci Windows XP SP2, kdy se stále objevuje informační bublina o aktualizaci systému a jeho možném ohrožení: "Postup, kterak docílit vypnutí této bubliny, je jednoduchý. Z menu Start - Ovládací panely - Nástroje pro správu - Služby vyhledáte "Centrum zabezpečení". Poklepete na tento text a v roletové nabídce "typ spouštění" zvolíte "zakázáno". Nyní ještě kliknete "zastavit" v poli "stav služby", aby se změny projevily ihned. Tuto funkci lze vypnout všem uživatelům nebo jen některým uživatelským účtům."

:: Napište nám!
Pokud chcete ostatním čtenářům sdělit své tipy, triky, nebo komentáře, máte jedinečnou možnost. Napište nám je na adresu inHardware@seznam.cz, přičemž nejzajímavější e-maily zveřejníme. Nezapomeňte, že vaše podněty musí být z oblasti hardwaru, případně softwaru, který s hardwarem přímo souvisí (ovladače, testovací programy apod.).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků