Hlavní obsah
Foto: Alena Zavoralová

Hardware 39/2004: První odpovědi v bezplatné poradně

V "servisním" čísle magazínu Hardware si stáhnete nejnovější ovladače NVIDIA, ATI i VIA a poprvé si přečtete odpovědi na vaše dotazy z hardwarové poradny, která je pro vás zcela ZDARMA!

Foto: Alena Zavoralová
Hardware 39/2004: První odpovědi v bezplatné poradně

Jak jsme slíbili, tak i plníme. Je zde pro vás opět oblíbený Servis ovladačů, a poprvé odpovědi z Hardwarové poradny. Příští týden se těšte na test grafické karty s čipem NVIDIA GeForce 5900XT!

Servis: Nová NVIDIA i ATI

:: NVIDIA ForceWare 61.82 (Beta), 66.81 2000/XP
Další drivery NVIDIA po minulé verzi 66.81 vyšly opět v tichosti. Opět je nelze "oficiálně" stáhnout ze stránek NVIDIA a znovu jde o beta verzi, která je však stažitelná z FTP serveru NVIDIE, a má navíc WHQL certifikaci! Soubor je datován k 11. říjnu a vy si můžete vyzkoušet prozatím pouze anglickou verzi (ZDE). Možná však bude lepší se soustředit znovu na 66.81 ovladače, neboť 14. října na FTP vyšly opět, tentokrát však s WHQL certifikací a tyto vám můžeme jen doporučit. Je možno stáhnout je ve verzi anglické (ZDE) nebo mezinárodní včetně české (ZDE). Oficiální seznam změn u 66.81 je ZDE (ovladač je zde nazýván jako Release 65), z toho lze usuzovat, že již nepůjde jen o beta verzi.

:: ATI Catalyst 4.10 2000/XP
S železnou pravidelností jsou zde nové ovladače pro grafické karty ATI, tentokrát již ve verzi 4.10 a nutno říci, že již v sobě zahrnují minulé "hotfix" pro SW: KOTOR a Psychotoxic. Pokud tedy chcete novou verzi vyzkoušet, navštivte stránku umístěnou ZDE, kde si vyberete verzi podle vaší potřeby (např. jako celý balíček s Control Panelem nebo "lepší" verzí Panelu pod .NET rozhraním, či jen samotný driver). K dispozici je i nová verze pro základní desky s integrovanými ATI Radeony (neplést si s "mobility" verzemi!), a tu si můžete stáhnout ODTUD.

:: VIA Vinyl Stylus (AC97) 5.70a WHQL 95/98/2000/NT/XP
Nakonec je zde nová verze ovladačů pro ty z vás, kteří své výkonné PC udusávají poněkud podprůměrným zvukovým čipem AC97 integrovaném na základní desce. Pokud ještě pořád neuvažujete např. o SB Live! či Audigy, máte drivery nachystány v mezinárodní verzi ZDE.

:: Další ovladače
Z dnešního servisu je to vše. Seznam dalších aktuálních ovladačů (kromě dnes uvedených) naleznete ve 34. čísle a 37. čísle magazínu Hardware. Zdrojem odkazů pro náš aktuální servis je magazín PEGASoft.cz.

Hardwarová poradna: Jak spustit TV-out?

:: Mám grafiku MSI GeForceFX 5200 128MB, KT600, XP 2500+..., WinXP Professional SP2. S ovladači 53.03 se grafická karta chová korektně, na nových řady 6X.XX (61.77, 66.81) se občas náhodně vypne a za necelou vteřinu znovu zapne monitor (několikrát za hodinu, nárazově i vícekrát za minutu). To se děje pouze ve Windows (ve hře nebo jiném rozhraní než ve Windows je vše OK), odzkoušel jsem to i na jiném monitoru a chyby jsou tam taktéž. Pomůže jedině přeinstalovat drivery zpět na 53.03. Není na nějaká rada, jak se této chybě vyhnout na ForceWare 6X.XX?
:: Zde může být příčin více.Od nekorektního nastavení BIOSu, přes ovladače od grafiky resp.nekompatibilitu NVIDIA s výrobcem MSI až k poslední možnosti vadné grafiky. -JM-

:: Existuje nějaký volně stažitelný program, který by zjistil doporučenou a maximální obnovovací frekvenci monitoru. Zkoušel jsem např. Aidu32 ale zobrazí jen rozlišení do 1280 x 1024 a doporučenou frekvenci. Mám monitor AOC 7A+ na grafice Sapphire Radeon 9600PRO.
::  Bohužel o takovém programu nevím, váš monitor má max. rozlišení 1600x1200 při 75 Hz, od toho se budou odvíjet ostatní frekvence. Jelikož podobnou frekvenci má i můj AOC 9Glr, pak se vám mohu svěřit s ostatními frekvencemi, které jsem zkoušel: 1600x1200 77 Hz, 1600x900 100 Hz, 1280x1024 90 Hz, 1280x960 95 Hz, 1152x864 106 Hz, 1024x768 116 Hz, 800x600 147 Hz, 640x480 162 Hz. Je ale možné, že u vás to bude jiné. Frekvence si testuji ručně nebo pomocí programu PowerStrip. Možná vám také pomůže ovladač AOC, který by vašemu monitoru měl nastavit tu správnou frekvenci. -FJ-

:: Bude na základní desce ASUS CUV 4X-ME (chipset VIA Apollo Pro133A), která má nastavení násobiče FSB 4.5 - 8x pracovat procesor, např. Celeron 850 MHz, který který má násobič 8.5?
:: Pravděpodobně ano, přestože deska ve svých technických parametrech uvádí pouze násobič 8x. Ovšem doporučuji nahrát novější BIOS od této základní desky. -JM-

:: Jaká je ideální konfigurace pro zpracování domácího videa? Které HW vybavení je nejdůležitější, kde by se nemělo šetřit na kvalitě? Jakou značku z těch nejpodstatnějších částí doporučujete?
:: Pokud se zabýváte pouze amatérským zpracováním videa, postačí jakákoliv sestava (doba zpracování je úměrná výkonu PC). Pro převod z analogového videa do PC stačí TV Tuner a poté můžete pomocí programu obsaženého přímo ve Windows XP editovat video. Vlastníte-li již nějaký polo/profesionální program na tvorbu a editaci videa, doporučuji se obrátit na výrobce tohoto SW a informovat se, jaké čipsety na základních deskách doporučuje, zde mohou vzniknout mírné problémy. Z osobního pohledu ať již je to PC na práci, editaci videa či hry, bych nešetřil na základní desce, pamětech a v případě her i na grafické kartě. -JM-

:: Podle čeho vybírat záložní zdroje k PC?
:: Záložní zdroj je velká baterie a konstrukčně jsou všechny typy založeny na stejném principu. Vyberte takový, který při výpadku bude dávat napětí po vámi zvolenou dobou k uložení rozdělané práce. Výkon se udává ve Wattech, čas (v minutách), po který jsou schopny pracovat, je závislý na odběru proudu PC či jinými zařízeními k němu připojeným. -JM-

:: Mám Grafickou kartu Inno 3D GeForce 2MX400 32MB TVout, která perfektně fungovala ve  Windows 98. Po nainstalování Windows XP nemohu sehnat ten správný ovladač, který by zabezpečil i funkci TV-out.
:: Tento problém řeší program zvaný TVTool, který dokáže aktivovat TV-out na všech grafických kartách. Přesto nainstalujete-li ovladače od grafické karty, možnost TV-out je již v nich obsažena - je bohužel nutné mírné trpělivosti při nastavování TV-out. -JM-   
:: TIP: Po zapojení TV restartujte PC a podívejte se, zdali již nelze TV-out v nastaveních vybrat. -FJ-

:: Jak naformátovat ve Windows XP oddíl disku (resp. celý disk), který je v systému souborů NTFS, zpět na sytém FAT32. Totiž - ačkoliv mi tuto možnost nápověda operačního systému nabízí, rolovací menu v programu "FORMÁTOVÁNÍ" už mi nabízí pouze NTFS a nikoliv FAT. Někde jsem četl, že formátování zpět do FAT32 umožňuje Windows XP jen u disků menších než 32 GB, ale pak mi to přijde postavené na hlavu :-)
:: Bohužel, Windows XP nenabízí možnost ve svém grafickém rozhraní naformátovat disky větší než 40GB na FAT32 pouze NTFS. Řešením je stažení programů na správu disků např. Partition Magic, či použití instalačního CD Windows2000/XP. -JM-

:: Prosím o návod jak pracovat s programem T602 ve Windows XP Home Edition. Koupil jsem si nový PC s tímto OS a tím již nemohu používat svůj desetiletý archiv dokumentů, článků, přehledů atd. Miroslav Arnošt, důchodce.
:: Návod jak pracovat se softwarem ať již je to vámi zmiňovaný textový editor T602 či jiný software se obecně nedodává. Jako návod bychom mohli chápat knižní vydání,kde jsou postupy jak dosáhnout požadovaného výsledku. Dalším "návodem" jsou kurzy které pořádají specializované firmy jež Vás naučí zacházet s programem. U obou předchozích verzí je nutné počítat s menší (kniha) či větší (u kurzů) finanční částkou. Pokud se rozhodnete neinvestovat, většina programů má od výrobců nápovědu (stiskem F1) - není to plnohodnotný návod, ale pro základní orientaci v programu velice dostačuje. -JM-

:: Napište své dotazy!
Pokud máte i vy podobné problémy (snad kromě posledního dotazu :-) a nevíte si rady, není nic jednoduššího, než nám napsat svůj dotaz do e-mailové schránky inHardware@seznam.cz. Vždy jednou měsíčně zodpovíme několik nejzajímavějších dotazů. Uzávěrka příští poradny, kterou zveřejníme za 4 týdny, 23. listopadu, je za 14 dní v úterý (tedy 9. listopadu). Nezapomeňte být ve svých dotazech co nejvíce konkrétní (přičemž problém by se měl týkat "rozšířenějšího" hardwaru), pouze tehdy můžete očekávat kvalifikovanou odpověď. Takže neváhejte a pište, hardwarová poradna je tu pro vás ZDARMA!

Pozn.: Samozřejmě můžete na stejnou e-mailovou adresu psát také své tipy, triky, nebo komentáře do stejnojmenné rubriky, která vyjde již za 14 dní!

Odpovědi označené -JM- vytvořil Jan Minarčík ze společnosti DXT ComputerS, kterému tímto děkujeme za odborné zpracování dotazů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků