Hlavní obsah

Google začal v Rusku cenzurovat vyhledávání, vyhověl tamním úřadům

Moskva

Ruská pobočka americké technologické společnosti Google údajně začala mazat výsledky vyhledávání stránek, které zakázal ruský cenzurní úřad Roskomnadzor. Firma sice nadále odmítá uznat oficiální seznam zakázaných stránek, neformálně ale většinu cenzurních požadavků plní, informoval ve čtvrtek ruský deník Vědomosti.

Foto: Chris Helgren, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Vyhledávač skutečně v posledních týdnech začal čistit vyhledávaný obsah od zakázaných stránek, potvrdil deníku zdroj v Roskomnadzoru. Podle něj Google odstranil z vyhledávače okolo 70 procent všech odkazů na stránky z oficiálního seznamu cenzurního úřadu. Všechny vyhledávače se mají tímto seznamem řídit od listopadu 2017, Google však dlouho toto nařízení odmítal respektovat.

Zástupce ruského Googlu odmítl věc oficiálně komentovat, zdroj deníku blízký Googlu však údajně potvrdil, že společnost nyní část odkazů skutečně maže. Podle něj se tak neděje automaticky – společnost pokaždé zkoumá důvody, na jejichž základě se ta či ona stránka na cenzurním seznamu ocitla.

Google nerespektuje zakázané stránky jako celek

Zdroj dodává, že na rozdíl od ruských vyhledávačů, včetně nejrozšířenějšího Yandexu, Google v Rusku nadále nerespektuje seznam zakázaných stránek jako celek. Namísto toho prý Roskomnadzor posílá Googlu každý den čerstvý seznam zakázaných zdrojů informací.

To potvrdil i zdroj v Roskomnadzoru, podle nějž je pro tento úřad důležité, že se Google seznamu podřídil neformálně a že odkazy z vyhledávače doopravdy odstraňuje. "Zahájili jsme s Googlem konstruktivní dialog. V současné době nám tento dialog vyhovuje," řekl tiskový mluvčí Roskomnadzoru Vadim Ampelonskij.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Stejným způsobem je možné zablokovat i VPN služby, které vytváří virtuální tunely napříč internetem.

Společnost Google loni po protestech svých zaměstnanců odložila spuštění čínské verze svého vyhledávače. Některá média uváděla, že firma tajně pracovala na cenzurované verzi, která by splnila požadavky čínských úřadů. Google čínský trh opustil v roce 2010 právě proto, že odmítl vyhledávání na žádost čínské strany cenzurovat.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám