Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Google musí mediálním společnostem platit za obsah, rozhodl francouzský soud

Americká internetová společnost Google musí francouzským vydavatelským firmám a tiskovým agenturám platit za využívání jejich obsahu. Podle agentury Reuters tak ve čtvrtek rozhodl francouzský odvolací soud, který potvrdil dubnový verdikt antimonopolního úřadu. Google je už dlouho terčem kritiky za to, že ve svém vyhledávači veřejnosti zdarma zpřístupňuje zpravodajství.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Google musí mediálním společnostem platit za obsah, rozhodl francouzský soud

Google v reakci na soustavnou kritiku i na rozhodnutí úřadů v některých zemích na začátku října oznámil, že v příštích třech letech zaplatí miliardu dolarů (22,9 miliardy Kč) mediálním firmám za to, že bude moci využívat jejich obsah. Firma tak poprvé jasně řekla, kdy a kolik hodlá v první fázi dohody s vydavateli platit.

Google za tímto účelem spouští službu Google News Showcase, a to nejprve v Německu a v Brazílii. V Německu mateřská společnost Alphabet uzavřela partnerství s dvěma desítkami vydavatelských firem, mimo jiné se zpravodajským serverem Der Spiegel nebo s časopisy Stern a Die Zeit. V Brazílii Google spolupracuje s deníkem Folha de S. Paulo, s televizí Band nebo se zpravodajským serverem Infobae.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků