Hlavní obsah
Logo společnosti Google Foto: Charles Platiau, Reuters

Google a Facebook na mušce. Austrálie zpřísní kontrolu technologických gigantů

Australská vláda hodlá zpřísnit regulaci technologických společností Facebook a Google. Založí úřad, jehož úkolem bude na tyto firmy dohlížet a definovat škody, které velké digitální platformy přinášejí podnikům, spotřebitelům a médiím. Podle sdělení australské vlády to bude první úřad svého druhu na světě.

Logo společnosti Google Foto: Charles Platiau, Reuters
Google a Facebook na mušce. Austrálie zpřísní kontrolu technologických gigantů

„Tyto společnosti patří k nejmocnějším a nejhodnotnějším na světě,“ řekl ministr financí Josh Frydenberg. „Je třeba, aby jejich aktivity byly transparentnější a aby za ně odpovídaly,“ dodal.

Vláda chce vytvořit zvláštní sekci Australského výboru pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC), jejímž úkolem bude mimo jiné prozkoumat, jak společnosti používají algoritmy pro porovnávání reklam se zájmy uživatelů, jakož i jejich opatření na ochranu spotřebitele.

Doporučeních je daleko více

Založení nového úřadu je jedním z 23 doporučení ACCC, včetně posílení zákonů na ochranu osobních údajů, ochrany zpravodajských médií a vytvoření kodexu chování pro zacházení s obsahem uživatelů, z něhož firmy profitují.

Předseda ACCC Rod Sims uvedl, že regulační orgán studoval Facebook a Google po dobu 18 měsíců. Zjistil, že zákon umožňuje společnostem shromažďovat a používat osobní údaje způsobem, kterému uživatelé nerozumějí.

„Musí existovat mnohem větší transparentnost a dohled nad společnostmi Google a Facebook a jejich provozem a praktikami,“ řekl.

Podle nových zákonů může ACCC uložit za porušení spotřebitelských zákonů pokuty až do výše deseti procent obratu těchto společností v Austrálii, uvedla agentura Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků