Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters

Francie se hodlá proti dezinformacím bránit zákonem

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu oznámil záměr zpřísnit boj proti dezinformacím šířeným některými médii či na internetu novým zákonem. Hodlá zároveň posílit pravomoci televizní a rozhlasové rady, která dohlíží na obsah příslušných médií. „Rozvineme náš právní systém, abychom chránili demokracii před falešnými zprávami,” řekl Macron při novoročním setkání se zástupci médií.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters
Francie se hodlá proti dezinformacím bránit zákonem

Prezident odsoudil šíření dezinformací a propagandy prostřednictvím tisíců účtů na internetových sociálních sítích, které se v jednom okamžiku šíří po celém světě a ve všech jazycích, aby pošpinily politiky, veřejně známé osobnosti či novináře.

Macron již čelil znevažující kampani ze strany proruských serverů, když loni kandidoval na prezidenta. Jeho spolupracovníci se stali obětí krádeže internetových dat. Ruská televize RT, která je často obviňována z ruské propagandy, od konce loňského roku vysílá i ve francouzštině.

Německo již zákon schválilo

Francie nebude první zemí, která proti dezinformacím zakročí pomocí právní úpravy. Německo již schválilo zákon, který umožňuje provozovatelům sociálních sítí ukládat pokutu až 50 miliónů eur (1,3 miliardy Kč), pokud urychleně nesmažou falešné informace na svých platformách.

Macron uvedl, že v zákoně, jehož obsah má být podrobně popsán v nadcházejících týdnech, "bude platformám uložena povinnost větší transparentnosti všech sponzorovaných obsahů, aby byla zveřejněna totožnost inzerentů a těch, kteří je kontrolují, a také aby byly omezeny částky vynaložené na tento obsah".

V případě propagace falešných zpráv bude možné prostřednictvím soudu zajistit, aby se v případě potřeby smazal pochybný obsah, uzavřel příslušný uživatelský účet nebo dokonce zablokoval přístup na webové stránky.

Rusko se už dříve dostalo do podezření z manipulace předloňských prezidentských voleb v USA, ovlivňování britského referenda o vystoupení z Evropské unie či zasahování do krize kolem separatistických snah v Katalánsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků