Hlavní obsah
John McAfee na archivním snímku z roku 2012 Foto: Joe Skipper, Reuters

Důvěřivci přišli o 287 milionů Kč. McAfee čelí obvinění z kryptoměnových podvodů

John McAfee, který je celosvětově vnímán jako jeden z největších průkopníků v oblasti antivirových programů, má opět oplétačky se zákonem. Ve Spojených státech byl obviněn z kryptoměnových podvodů. Úřady tvrdí, že John McAfee a jeho spolupracovníci díky klamání investorů získali přes 13 milionů dolarů (287 milionů Kč), napsala agentura AP.

John McAfee na archivním snímku z roku 2012 Foto: Joe Skipper, Reuters
Důvěřivci přišli o 287 milionů Kč. McAfee čelí obvinění z kryptoměnových podvodů

Kromě McAfeeho byl obviněn také Jimmy Gale Watson. Podle prokuratury v letech 2017 a 2018 zneužili zájmu investorů o trh s kryptoměnami, aby vydělali miliony dolarů pomocí "lží a podvodů".

Obvinění údajně nakupovali levné kryptoměny, které pak pomocí falešných a zavádějících informací doporučovali lidem sledujícím McAfeeho twitterový účet, aby uměle zvýšili jejich cenu a následně vydělali na jejich prodeji. Propagovali rovněž nabídky nových kryptoměn, aniž přiznali, že za to dostávají peníze.

Pětasedmdesátiletý McAfee je nyní zadržován ve Španělsku poté, co ho americké ministerstvo spravedlnosti již dříve obvinilo z daňových úniků. Čtyřicetiletý Watson byl ve čtvrtek zadržen v Texasu.

Obvinění z vraždy a neoprávněná přeprava zbraní

V Evropě nezakotvil McAfee náhodou. Oplétačky se zákonem totiž nemá poprvé, policie v Belize jej v roce 2012 obvinila z vraždy. Obětí měl být tamní stavitel Gregory Faull, který byl zastřelen ve svém sídle v San Pedro na ostrově Ambergris Caye.

McAfee měl mít s Faullem dlouhodobé neshody. Ty vyvrcholily právě v roce 2012, kdy měl průkopník počítačových antivirů Faullovi vyhrožovat s pistolí v ruce, a dokonce i jednou vystřelit. Z Belize McAfee prchl a již se nevrátil.

V polovině roku 2019 byl zadržen v Dominikánské republice na své jachtě kvůli neoprávněné přepravě zbraní.

McAfee patřil k prvním, kdo vydělali na internetu ohromné jmění. Společnost nesoucí jeho jméno založil v roce 1989. V roce 1995 z ní odešel, protože se ukázalo, že přeháněl význam viru Michelangelo, aby se zvýšil prodej antivirových programů. S nynějším producentem antivirových programů nemá již nic společného.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků