Hlavní obsah

Ceny písní na iTunes budou jednotné

Ceny písní v internetové hudební prodejně iTunes Music Store zůstanou jednotné, přestože byly velké nahrávací společnosti proti. Jednotné cenové schéma však firma Apple Computer, která iTunes provozuje, uhájila.

Ceny písní na iTunes budou jednotné

Zástupci Applu v úterý uvedli, že s nahrávacími společnostmi Universal, Sony BMG, EMI a Warner Music obnovili kontrakty s jednotným cenovým schématem.

Generální ředitel Apple Steve Jobs jednotnou cenu za hudební nahrávky na internetu prosazoval s tím, že je nezbytná, aby se spotřebitelé neuchýlili k nezákonnému stahování písní, které odvětví poškozuje. Apple prodává ve Spojených státech jednu píseň za 99 centů a v Británii za 79 pencí.

"Pokud chtějí zvýšit ceny, znamená to, že jsou nenasytní," řekl Jobs již dříve. "Pokud půjde cena nahoru, spotřebitelé se vrátí k pirátským nahrávkám a tratit na tom budou všichni," dodal.

Studia jsou nenasystná, chtějí více vydělávat

Mimo studia Universal požadovala vydavatelství Sony BMG, EMI a Warner Music různé ceny za jednotlivé hudební nahrávky, aby se maximalizovaly příjmy od nejprodávanějších umělců. Apple ale měl při vyjednávání silnější pozici díky rozšířenosti svého přehrávače iPod a oblibě iTunes mezi spotřebiteli.

Ve Spojených státech má iTunes Music Store zhruba 80 procent internetového trhu s hudbou, na většině evropských trhů má přední pozici. Tržby za digitální prodej hudby se loni ve světě více než zdvojnásobily na 1,1 miliardy dolarů a dosáhly tak pěti procent příjmů celého hudebního průmyslu.

Odlišná cena skladeb poskytovaných přes iTunes se nelíbila ani orgánům Evropské unie. Evropskou komisi zarazilo, že firma Apple vyžaduje za stažení písně v Británii 79 pencí (1,14 Eura/34 Kč), zatímco v jiných evropských zemích je tato částka stanovena na 0,99 Eura (29,70 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků