Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Bitcoin se vyšplhal na nové maximum. Jedna mince má hodnotu 556 000 Kč

Ani o vánočních svátcích růst kurzu bitcoinu nepolevuje, v sobotu se dokonce neznámější kyberměna na světě vyšplhala na nové maximum. Jedna mince se obchodovala za 25 914 dolarů, což odpovídá 556 040 Kč. Vyplývá to z informací jednotlivých burz.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Bitcoin se vyšplhal na nové maximum. Jedna mince má hodnotu 556 000 Kč

Bitcoin překonal hranici 20 000 dolarů (429 150 Kč) na konci roku 2017, konkrétně se tehdy jedna mince obchodovala ve špičce za 20 410 dolarů (437 940 Kč). Pak ale přišel strmý pád až na méně než 4000 dolarů (85 830 Kč).

Tehdy označovali někteří analytici velký propad za bublinu, která připomínala nechvalně známou tulipánovou krizi z poloviny 17. století. I letos se ozývají hlasy, že strmý pád musí přijít, jak upozornil server CNBC.

Navzdory těmto obavám ale nejznámější kyberměna usilovně posiluje. Nejprve byla hned na začátku prosince již historicky podruhé prolomena zmiňovaná hranice 20 000 dolarů (429 150 Kč) a v následujících týdnech i další milníky. Tak vysokou hodnotu jako v sobotu večer ale bitcoin ještě nikdy neměl.

Je nutné zdůraznit, že virtuální měny nemají jednotnou cenu, na burzách i ve směnárnách se obchodují v závislosti na volatilitě. Rozdíly v cenách se mohou lišit klidně i v řádu několika tisíc korun.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků