Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters

Zákeřný trojský kůň útočí přes SMS zprávy

Jedním z nejrozšířenějších trojských koňů posledních měsíců je Emotet. V poslední době jej ale útočníci vylepšili – nově se dovede šířit i přes SMS zprávy, zaměřuje se přitom na chytré telefony. Upozornila na to kyberbezpečnostní společnost Check Point.

Ilustrační foto Foto: Rick Wilking, Reuters
Zákeřný trojský kůň útočí přes SMS zprávy

V minulosti se Emotet šířil především prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Nyní se však počítačoví piráti snaží uživatele napálit prostřednictvím SMS zpráv. „Phishingová SMS kampaň se zaměřila na uživatele v USA, kde se SMS zprávy maskovaly jako zprávy od oblíbených bank a lákaly oběti ke kliknutí na škodlivý odkaz, který by do zařízení stáhl Emotet,“ varoval Peter Kovalčík, bezpečnostní expert Check Pointu.

„Emotet pro šíření také zneužíval Wi-Fi a snažil se proniknout do dostupných sítí hrubou silou pomocí běžně používaných Wi-Fi hesel. Emotet se primárně používá pro distribuci ransomwaru nebo jiných škodlivých kampaní,“ konstatoval Kovalčík.

Podle něj patří v nejnovějších statistikách škodlivých kódů Emotetu druhá příčka s podílem 7 %, což představuje mírný meziměsíční pokles (13 %). Šíření formou SMS zpráv by jeho podíl ale mohlo opět navýšit.

Emotet je ale vždy jen začátek. Prostřednictvím něj získají nad napadeným zařízením útočníci kontrolu, aniž by si toho zpravidla administrátoři všimli. Následně pak na napadené stroje mohou kyberzločinci propašovat libovolný škodlivý kód.

Vyděračský virus Ryuk

Nejčastěji přitom šíří vyděračský virus Ryuk, který napadený systém uzamkne a zašifruje všechna uložená data. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné v bitcoinech, aby se jejich aktivity nedaly vystopovat.

I tento případ opětovně ukazuje, jak je důležité chránit mobilní zařízení. Antivirový program by měl být samozřejmostí nejen na počítači, ale také na smartphonu či tabletu. V opačném případě dávají uživatelé svá data všanc kyberzločincům. Bez bezpečnostního softwaru je totiž takřka nemožné zařízení před sofistikovanými útoky chránit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků