Hlavní obsah

Podvodníci jsou na síti stále aktivnější. Lákají především na mobily

6. 4. 2020, 12:04
Novinky, mif

Před 14 dny se na internetu objevily první nabídky, ve kterých podvodníci lákají na mobily zadarmo. Zneužívají přitom jména tuzemských operátorů. V posledních dnech rozhodně snahy kyberzločinců nepolevily, podvodné nabídky se naopak objevují častěji než dříve.

Foto: Novinky

Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou T-Mobilu

Článek

Novinky.cz před podvodnými nabídkami varovaly již dříve. Už tehdy jsme upozornili, že nabídky zadarmo se objevují pod jménem T-Mobilu, Vodafonu a O2, ale také například pod hlavičkou zpravodajského serveru Novinky.cz.

Apple rozdává iPhony zadarmo, tvrdí podvodníci pod hlavičkou Novinek

Taktika útočníků se přitom vůbec nezměnila. Jinými slovy aktuální útoky jsou tedy úplně stejné jako před dvěma týdny, kyberzločinci pouze nasazují podvodné nabídky stále častěji. Útočníci zpravidla tvrdí, že má operátor výročí a že lidé v rámci soutěže mohou získat prémiové telefony a další hodnotné dárky zadarmo.

Takové podvodné výzvy, se kterými operátoři – případně další společnosti, za které se útočníci vydávají – nemají nic společného, číhají nejčastěji na uživatele jako reklama na webových stránkách. Není nicméně výjimkou, že se objeví také jako příspěvek na nějaké sociální síti.

Foto: Novinky

Podvodníci slibují iPhone pouze za cenu poštovného.

Foto: Novinky

Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou O2

Všechny podobné nabídky přitom mají jedno společné – podvodníci v nich tvrdí, že k získání telefonu stačí vyplnit svoje kontaktní údaje včetně adresy a telefonního čísla a následně zaslat platbu ve výši několika desítek korun na účet, který útočníci uvedou. Jde údajně o zaplacení poštovného.

Právě v odeslání platby ale tkví celý smysl podvodu. Prostřednictvím takto nízkých plateb se totiž zpravidla ověřují bankovní účty, když se zakládají prostřednictvím internetu – kromě svých dokladů je tedy nutné provést při založení účtu on-line i platbu z již existujícího účtu.

Útočníci si tak mohou snadno založit na jméno podvedeného důvěřivce bankovní účet, přes který mohou prát špinavé peníze, nebo si klidně vzít nějakou půjčku.

Jak se bránit?
Nejlepší samozřejmě je, pokud uživatelé na podobné výzvy vůbec nereagují. Pokud ale lidé již sednou útočníkům na lep, je nutné následně jednat co nejrychleji. Bezprostředně by se měli obrátit na policii a informovat o celém podvodu. Nutné je také kontaktovat banku, na kterou platba odešla. Uživatelé jednoduše zjistí, o jaký ústav jde, podle kódu na konci čísla účtu. Například kód 0100 patří Komerční bance, 0300 ČSOB a 0800 České spořitelně. Na infolince dané banky uživatelé mohou podle svého jména a telefonního čísla ověřit, zda bez jejich vědomí nebyl založen nějaký účet či zda není evidována nějaká půjčka.
Foto: Novinky

Ukázka podvodné soutěže pod hlavičkou Vodafonu

Reklama

Související články

Výběr článků