Hlavní obsah
Emmanuel Macron Foto: Ruben Sprich, Reuters

Za hackerským útokem na Macrona je možná Rusko, tvrdí Wikileaks

Portál WikiLeaks, který se zaměřuje na zveřejňování tajných informací, naznačil možnou ruskou stopu za únikem dokumentů ze štábu francouzského prezidentského kandidáta Emmanuela Macrona. V metadatech k uniklým materiálům se podle serveru objevuje jméno pracovníka bezpečnostní společnosti spojené s ruskou vládou. Ukradené e-maily, snímky, faktury a další dokumenty se objevily na internetu dva dny před nedělním rozhodujícím kolem francouzských prezidentských voleb.

Emmanuel Macron Foto: Ruben Sprich, Reuters
Za hackerským útokem na Macrona je možná Rusko, tvrdí Wikileaks

WikiLeaks v noci na neděli na twitteru zveřejnil tabulku s metadaty, v nichž je devětkrát uvedeno v azbuce jméno Georgij Petrovič Roška. Podle serveru jde o zaměstnance společnosti Evrika, která smluvně pracuje pro ruskou vládu.

Informaci zaznamenala ruská agentura RIA Novosti, podle níž WikiLeaks neupřesnil, o jakou společnost Evrika konkrétně jde. Nicméně WikiLeaks v následujícím tweetu s odkazem na článek portálu lenizdat.ru dodal, že se jedná o společnost, která získala od ruské tajné služby FSB licence k činnosti zaměřené na ochranu státního tajemství.

RIA Novosti k tomu poznamenala, že mezi ruskými firmami v oblasti IT je skutečně společnost Evrika, která na oficiálním webu uvádí své stálé klienty. Jsou mezi nimi například ruská ministerstva zahraničí a zdravotnictví. Reakci společnosti se zatím získat nepodařilo.

Na internetu se v pátek večer objevil velký balík dokumentů patřících štábu prezidentského kandidáta Macrona, jehož volebním protivníkem je nacionalistka Marine Le Penová. Zástupci Macronovy kampaně následně potvrdili, že jde o výsledek masivního a koordinovaného hackerského útoku, jehož obětí se stali před několika týdny. [celá zpráva]

Kvůli zákazu politické agitace, který platí s ukončením kampaně od půlnoci z pátku na neděli až do konce hlasování v neděli ve 20:00, zakázaly úřady sdělovacím prostředkům zveřejňovat podrobnosti o uniklých dokumentech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků