Hlavní obsah
Po instalaci škodlivého softwaru útočníci získají přístup k SMS zprávám, a to včetně těch, které slouží k potvrzení transakcí. Foto: Profimedia.cz

Stačí jedna SMS a peníze mizí kvůli viru z účtu

Česká spořitelna varovala před novým virem, který dokáže obelstít i zabezpečení transakcí prostřednictvím SMS zpráv. Nezvaný návštěvník se totiž snaží z počítače dostat na chytrý telefon jeho majitele, kterému tvrdí, že jde o bezpečnostní aplikaci. Žádnou takovou ale spořitelna ve skutečnosti nenabízí.

Po instalaci škodlivého softwaru útočníci získají přístup k SMS zprávám, a to včetně těch, které slouží k potvrzení transakcí. Foto: Profimedia.cz
Stačí jedna SMS a peníze mizí kvůli viru z účtu

„Upozorňujeme na novou podobu a chování počítačového viru, který v napadeném počítači klientovi nabízí po přihlášení do internetového bankovnictví instalaci mobilní aplikace ‚TrustPort Mobile Security‘. Česká spořitelna žádnou takovou bezpečnostní aplikaci nenabízí,“ varovali zástupci České spořitelny.

Podle nich se navíc podvodníci snaží parazitovat na již existujícím produktu a zamaskovat tím, že nejde o podvod. Konkrétně zneužívají název jednoho z produktů společnosti TrustPort. Po instalaci škodlivého softwaru útočníci získají přístup k SMS zprávám, a to včetně těch, které slouží k potvrzení transakcí.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Po instalaci škodlivého softwaru útočníci získají přístup k SMS zprávám, a to včetně těch, které slouží k potvrzení transakcí.

Foto: Česká spořitelna

„Buďte obezřetní při používání vašeho internetového bankovnictví i při používání vašeho mobilního telefonu. Jestliže se vám v internetovém bankovnictví nebo ve vašem mobilním telefonu nabídne instalace bezpečnostní mobilní aplikace, případně její aktivace, nereagujte na zobrazenou výzvu a neprovádějte instalaci nabízené aplikace do vašeho mobilního telefonu,“ podotkli zástupci banky.

Pokud uživatelé zaznamenali neobvyklé chování služby Servis 24, mohou se obrátit na bezplatnou informační linku České spořitelny 800 207 207.

 Desatero bezpečného internetu
1.
Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2.Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3.Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4.Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5.Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná.
6.Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7.Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8.Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu.
9.V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10.Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků