Hlavní obsah
Budova Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Foto: Petr Hloušek, Právo

Počítače Nejvyššího státního zastupitelství napadl trojský kůň

Desítka počítačů Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) v Brně byla napadena v polovině května počítačovým virem. Podle mluvčího NSZ Petra Malého se však tomuto nezvanému návštěvníkovi nepodařilo zcizit žádná citlivá data. Podle dostupných informací se útokem bude zabývat policie.

Budova Nejvyššího státního zastupitelství v Brně Foto: Petr Hloušek, Právo
Počítače Nejvyššího státního zastupitelství napadl trojský kůň

O útoku informoval server Česká justice. Stal se 18. května a terčem viru, takzvaného trojského koně, bylo deset počítačů pracovníků zastupitelství. Zda jsou na nich uložena citlivá data, Malý neuvedl. Nejvyšší žalobce Pavel Zeman o události informoval ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

V reakci na tuto událost následně požádal nejvyšší žalobce ministra o navýšení rozpočtu svého úřadu kvůli zvýšení počítačové bezpečnosti NSZ, informoval server. Podle něj zatím není jasné, zda se jednalo o cílený útok, nebo se virus, jenž mohl znehodnotit data, dostal do počítačové sítě NSZ náhodou.

Vzhledem k počtu zasažených počítačů může být podle České justice poměrně pravděpodobná i verze cíleného útoku. V síti NSZ se shromažďují velmi choulostivé informace, například z tzv. šestých odborů obou vrchních státních zastupitelství, kde se vyšetřují nejzávažnější případy spojené s hospodářskou kriminalitou či korupcí. Tuto verzi podle serveru podporují i zdroje blízké Národnímu bezpečnostnímu úřadu, které údajně neoficiálně potvrdily, že se záležitostí zabývají.

Informace o napadení počítačů NSZ přicházejí v době, kdy sílí kauza týkající se italské společnosti Hacking Team. Ta se specializovala právě na tvorbu podobných programů, které jsou využívány k infiltraci na cizí počítače. Používat je měla i česká policie. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků