Hlavní obsah
Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová Foto: Profimedia.cz

Peking musí přestat podporovat hackery, řekla americká poradkyně

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová vyzvala Čínu, aby učinila přítrž státem podporované počítačové špionáži. „Není to jen tak nějaké dráždění, ale (kyberšpionáž) představuje ekonomickou a bezpečnostní hrozbu pro USA,” řekla Riceová tři dny před návštěvou čínského prezidenta v Bílém domě. Prezident Si Ťin-pching nicméně v rozhovoru s listem Wall Street Journal tvrdil, že čínská vláda se na počítačové špionáži nepodílí.

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová Foto: Profimedia.cz
Peking musí přestat podporovat hackery, řekla americká poradkyně

Během přednášky na univerzitě George Washingtona v americké metropoli Riceová dodala, že počítačové útoky, které za účelem zisku míří na osobní i firemní data, znamenají vážnou trhlinu v americko-čínských vztazích.

Spojené státy si na čínské hackerské útoky stěžují opakovaně. Podle agentury Reuters se očekává, že o tomto tématu budou americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek intenzivně jednat. Peking ale už dříve obvinil Washington z pokrytectví a používání "dvojího metru" s poukazem na kauzu Edwarda Snowdena, jenž odhalil tajné sledování komunikace lidí americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

„Hackerské útoky na vládní sítě jsou nezákonné”

Prezident Si Ťin-pching nařčení, že čínská vláda podporuje počítačovou špionáž, odmítá. "Kybernetická krádež obchodních tajemství a hackerské útoky na vládní sítě jsou nezákonné. Jsou trestným činem, který by měl být potrestán podle zákona a příslušných mezinárodních úmluv," uvedla hlava Číny v rozhovoru s listem Wall Street Journal.

Riceová během přednášky zmínila i další sporné body v americko-čínských vztazích, například svobodu plavby v Jihočínském moři, kudy procházejí významné námořní trasy a kde se zřejmě skrývají velké nerostné zásoby. USA a řada asijských zemí mají obavy z rostoucích teritoriálních nároků Číny v této oblasti. Si Ťin-pching ve Wall Street Journal zopakoval, že aktivity Pekingu na sporných Spratleyho ostrovech v Jihočínském moři nejsou namířeny proti žádné zemi a neměly by být vykládány jinak.

Prezident Obama bude podle Riceové o tomto bodu hovořit s čínským prezidentem a jednat budou také o nespokojenosti USA s dodržováním lidských práv v Číně. Čínská vláda na kritiku USA v tomto směru odpovídá například obviněním Spojených států z policejní brutality, rasové diskriminace a mučení osob podezřelých z terorismu.

Velké dělo děsí bezpečnostní experty

Číňané se pomalu stávají počítačovou velmocí. Už nějakou dobu používají sofistikované technologie, které jim umožňují efektivně cenzurovat internet. V uplynulých týdnech se ale v jejich arzenálu objevila i kybernetická zbraň, jež si díky svým obřím rozměrům vysloužila přezdívku Velké dělo.

Tato kybernetická zbraň v podstatě představuje útok typu Distributed Denial of Service (DDoS), při kterém se velké množství počítačů začne připojovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla takový nápor nezvládne a přestane uživatele obsluhovat.

Jisté je to, že Velké dělo zvládne s ohledem na svou velikost zasáhnout prakticky libovolný cíl na internetu. A i větší weby a služby, jako jsou například sociální sítě nebo internetové bankovnictví, budou mít co dělat, aby se mu ubránily. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků