Hlavní obsah

Peking musí přestat podporovat hackery, řekla americká poradkyně

23. 9. 2015, 10:39

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová vyzvala Čínu, aby učinila přítrž státem podporované počítačové špionáži. „Není to jen tak nějaké dráždění, ale (kyberšpionáž) představuje ekonomickou a bezpečnostní hrozbu pro USA,” řekla Riceová tři dny před návštěvou čínského prezidenta v Bílém domě. Prezident Si Ťin-pching nicméně v rozhovoru s listem Wall Street Journal tvrdil, že čínská vláda se na počítačové špionáži nepodílí.

Foto: Profimedia.cz

Americká bezpečnostní poradkyně Susan Riceová

Článek

Během přednášky na univerzitě George Washingtona v americké metropoli Riceová dodala, že počítačové útoky, které za účelem zisku míří na osobní i firemní data, znamenají vážnou trhlinu v americko-čínských vztazích.

Spojené státy si na čínské hackerské útoky stěžují opakovaně. Podle agentury Reuters se očekává, že o tomto tématu budou americký prezident Barack Obama a jeho čínský protějšek intenzivně jednat. Peking ale už dříve obvinil Washington z pokrytectví a používání "dvojího metru" s poukazem na kauzu Edwarda Snowdena, jenž odhalil tajné sledování komunikace lidí americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA).

„Hackerské útoky na vládní sítě jsou nezákonné”

Prezident Si Ťin-pching nařčení, že čínská vláda podporuje počítačovou špionáž, odmítá. "Kybernetická krádež obchodních tajemství a hackerské útoky na vládní sítě jsou nezákonné. Jsou trestným činem, který by měl být potrestán podle zákona a příslušných mezinárodních úmluv," uvedla hlava Číny v rozhovoru s listem Wall Street Journal.

Riceová během přednášky zmínila i další sporné body v americko-čínských vztazích, například svobodu plavby v Jihočínském moři, kudy procházejí významné námořní trasy a kde se zřejmě skrývají velké nerostné zásoby. USA a řada asijských zemí mají obavy z rostoucích teritoriálních nároků Číny v této oblasti. Si Ťin-pching ve Wall Street Journal zopakoval, že aktivity Pekingu na sporných Spratleyho ostrovech v Jihočínském moři nejsou namířeny proti žádné zemi a neměly by být vykládány jinak.

Prezident Obama bude podle Riceové o tomto bodu hovořit s čínským prezidentem a jednat budou také o nespokojenosti USA s dodržováním lidských práv v Číně. Čínská vláda na kritiku USA v tomto směru odpovídá například obviněním Spojených států z policejní brutality, rasové diskriminace a mučení osob podezřelých z terorismu.

Velké dělo děsí bezpečnostní experty

Číňané se pomalu stávají počítačovou velmocí. Už nějakou dobu používají sofistikované technologie, které jim umožňují efektivně cenzurovat internet. V uplynulých týdnech se ale v jejich arzenálu objevila i kybernetická zbraň, jež si díky svým obřím rozměrům vysloužila přezdívku Velké dělo.

Tato kybernetická zbraň v podstatě představuje útok typu Distributed Denial of Service (DDoS), při kterém se velké množství počítačů začne připojovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla takový nápor nezvládne a přestane uživatele obsluhovat.

Jisté je to, že Velké dělo zvládne s ohledem na svou velikost zasáhnout prakticky libovolný cíl na internetu. A i větší weby a služby, jako jsou například sociální sítě nebo internetové bankovnictví, budou mít co dělat, aby se mu ubránily. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků