Hlavní obsah
Důl Darkov OKD Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

OKD obnovila těžbu po útoku kryptoviru

Těžební společnost OKD v pátek postupně začala obnovovat těžbu ve všech svých činných dolech na Karvinsku. Provoz čtyř dolů firma z bezpečnostních důvodů zastavila na začátku týdne kvůli útoku hackerů na jejich počítačovou síť.

Důl Darkov OKD Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
OKD obnovila těžbu po útoku kryptoviru

Rychlé obnovení těžby bylo možné díky oddělené interní síti, kterou experti během vánočních svátků vytvořili a která zajistí základní provoz a bezpečnost zaměstnanců v podzemí.

Nový typ kryptoviru, který nedokázaly odhalit antivirové programy, napadl počítačovou síť OKD nejprve již v pátek 20. prosince, hlavní útok pak nastal v neděli, kdy virus ochromil celou infrastrukturu firmy. Čidla metanu nebyla virem zasažena, takže podle vedení firmy nebyla ohrožena bezpečnost ani zdraví horníků.

Nově vybudovaná oddělená interní počítačová síť bude mimo jiné monitorovat přítomnost zaměstnanců na pracovištích, stejně jako ovládání a kontrolu vybraných strojů a systémů.

Hackerský útok prověřuje policie ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Společnost OKD již zahájila ve spolupráci s externími počítačovými firmami obnovu systému, která potrvá velmi dlouho. Bude totiž nutné zformátovat všechny stanice a znovu nahrát všechna zálohovaná data.

„To může odborníkům trvat několik týdnů až měsíců,“ řekl již dříve Čelechovský.
Podobný kryptovirus napadl nedávno i počítačový systém nemocnice ve středočeském Benešově. Po útoku nebylo možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, nemocnice proto musela zrušit plánované operace a provoz bude plně obnoven až v lednu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků