Hlavní obsah
Nabídku aktualizace programu Flash Player mohou nabízet i samotné internetové prohlížeče. Foto: Novinky

Nová aktualizace opravuje chybu, která ohrožovala desítky miliónů uživatelů

Už na konci minulého týdne se ukázalo, že italská společnosti Hacking Team používala kritickou trhlinu ve Flash Playeru, který slouží k přehrávání videí na internetu. Ten používají po celém světě desítky miliónů lidí. Záplata tehdy chyběla. Společnost Adobe, která za zmiňovaným programem stojí, vydala záplatu až v noci z úterý na středu.

Nabídku aktualizace programu Flash Player mohou nabízet i samotné internetové prohlížeče. Foto: Novinky
Nová aktualizace opravuje chybu, která ohrožovala desítky miliónů uživatelů

Před nebezpečnou trhlinou varoval Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ, jak Novinky informovaly minulý týden v pátek. [celá zpráva]

„Únik dat ze společnosti Hacking Team odhalil existenci zranitelnosti ve Flash Playeru. Zranitelnost se bohužel týká všech hlavních prohlížečů,“ uvedl již dříve Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

Chybu mohou počítačoví piráti zneužít k propašování libovolného škodlivého kódu do cizích počítačů. Zamezit jim v tom má právě uvolněná aktualizace. Stahovat ji je možné přímo ze stránek společnosti Adobe, případně prostřednictvím automatických aktualizací doplňků přímo v prohlížeči.

Špionážní software = miliónový byznys

Kauza okolo uniklé databáze Hacking Teamu ukazuje, jak tenká je hranice mezi počítačovými bezpečnostními experty a plnokrevnými hackery. I když by se mohlo na první pohled zdát, že zmiňovaná italská společnost má blíže k tomu druhému, ve skutečnosti zaměstnanci Hacking Teamu pracovali na obou stranách barikády. Milióny si tak nechali vyplácet dvakrát.

Z uniklé databáze, která obsahuje stovky gigabajtů dat a která koluje od minulého týdne internetem, totiž vyplývá, že nezanedbatelnou část příjmů společnosti Hacking Team tvoří ty z auditorské činnosti. Kromě vývoje šmírovacích programů, které zneužívaly podobných chyb, jako byla ta ve Flash Playeru, totiž italský podnik hodnotil a prověřoval zabezpečení webových stránek i interních systémů firem prakticky ze všech koutů světa.

Detailní plány zabezpečení tak dostali tito bezpečnostní experti naservírované doslova na dlani. Se všemi těmito znalostmi pak pro ně bylo velmi snadné vytvářet tzv. exploity, tedy speciální programy umožňující získat přístup na nejrůznější weby či služby za účelem napadení zmiňovaných subjektů. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků