Hlavní obsah
Mobil s operačním systémem Android (ilustrační foto) Foto: Marko Djurica, Reuters

Mobilní aplikace slibují ochranu, ve skutečnosti uživatele šmírují

Internetem se v posledních týdnech šíří na první pohled legitimní aplikace, které údajně mají uživatele chránit před krádeží či ztrátou mobilního zařízení. Ve skutečnosti ale důvěřivce šmírují. Před aktuální hrozbou varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.

Mobil s operačním systémem Android (ilustrační foto) Foto: Marko Djurica, Reuters
Mobilní aplikace slibují ochranu, ve skutečnosti uživatele šmírují

Šmírácké viry jsou výzkumníky označovány jako stalkerware. Ukrývají se v různých aplikacích, které jsou určeny pro zařízení s operačním systémem Android.

Kyberzločinci se zpravidla snaží uživatele přesvědčit, že si stahují do svého mobilního zařízení program, který smartphone či tablet ochrání v případě ztráty či krádeže. Program tak dokáže například spustit alarm, vyfotit zloděje, odeslat a číst SMS na dálku, vymazat telefon či zobrazit polohu zařízení na mapě.

„Problém s aplikací tkví v tom, že stalker může snadno oběti lhát o funkcích. Může například tvrdit, že se jedná jen o zabezpečení pro případ krádeže, ale ve skutečnosti sledovat pohyb, zprávy či hovory oběti,“ prohlásil Martin Jirkal, vedoucí analytického oddělení z české pobočky Esetu.

Zdůraznil, že na takovéto závadné aplikace je možné narazit klidně i v oficiálním obchodu s aplikacemi Google Play. Minimálně v jednom zachyceném případě měl navíc takový program i celou řadu kladných hodnocení od uživatelů – lidé tedy vlastně ani nevěděli, že je podvodná aplikace šmíruje.

Ve světě útočí ještě častěji

„Nicméně celá řada dobrých hodnocení je v angličtině, podle expertů proto není v České republice tak populární. Analytici již na aplikaci upozornili správce Google Play,“ konstatoval Jirkal.

Například stalkerware AndroidLost má podle něj celosvětovou působnost. V první čtvrtletí roku 2020 stál za 7procentní detekcí stalkerware po celém světě. Šmíráckých virů navíc existuje celá řada, pro uživatele tedy představují velké bezpečnostní riziko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků