Hlavní obsah
Loga internetových prohlížečů Mozilla Firefox a Internet Explorer Foto: Novinky

Na pozoru by se v posledních dnech měli mít uživatelé Firefoxu. Začali na ně totiž cílit počítačoví podvodníci, kteří se jim skrze podvodný web snaží podstrčit falešné antivirové programy. Upozornila na to společnost Sophos.

Loga internetových prohlížečů Mozilla Firefox a Internet Explorer Foto: Novinky
Hackeři se snaží napálit uživatele Firefoxu

Podle bezpečnostních analytiků společnosti Sophos se hackeři aktuálně snaží imitovat stránky webové aktualizační služby Windows Update. Ve chvíli, kdy lidé stránku otevřou, vyzve je ke stažení důležité aktualizace – ve skutečnosti se však jedná o falešný antivir, napsal server Tech World.

V současnosti jsou falešné antiviry jedním z nejoblíbenějších nástrojů počítačových zločinců. Ti dokážou velice zdařile napodobit bezpečnostní programy předních výrobců, čímž se jednoduše infiltrují do cizích počítačů.

„Pro návštěvníky nakažených stránek je důležité, aby si ze stránek falešných antivirů, na které je nakažený server pravděpodobně přesměruje, v žádném případě nic neinstalovali. Kvalitní antivirový software s aktuálními virovými definicemi poskytuje proti této hrozbě dostatečnou ochranu,“ uvedl Jakub Jiříček, bezpečnostní konzultant společnosti Symantec.

Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků