Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: archív výrobce

DDoS útoků na stránky úřadů během pandemie dramaticky přibylo

V prvním čtvrtletí letošního roku se dramaticky zvýšil počet DDoS útoků, a to především na nejrůznější úřady a vzdělávací instituce. Kyberzločinci se je během pandemie a karanténních opatření snažili vyřadit z provozu. Vyplývá to z reportu antivirové společnosti Kaspersky.

Ilustrační foto Foto: archív výrobce
DDoS útoků na stránky úřadů během pandemie dramaticky přibylo

„Koronavirová pandemie, která vypukla v průběhu prvního čtvrtletí, způsobila, že se téměř všechny aktivity od vyučování přes práci až po volný čas přesunuly do online prostředí. Zvýšený zájem o online služby neunikl kyberzločincům, kteří začali útočit na digitální služby, které byly v danou chvíli buď důležité svým charakterem, nebo oblíbené,“ konstatoval Alexey Kiselev, odborník z týmu DDoS Protection ze společnosti Kaspersky.

Připomněl, že DDoS útokům čelilo například americké Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb, ale také pařížské nemocnice či servery pro hraní online her.

„Čtvrtletní report DDoS útoků také poukazuje na významný nárůst útoků na stránky vzdělávacích institucí a místních samospráv. V porovnání se stejným obdobím za rok 2019 se jejich počet letos ztrojnásobil. Jejich podíl na celkovém množství DDoS útoků v prvním čtvrtletí tak vystoupal na 19 %,“ prohlásil bezpečnostní expert.

I v porovnání se stejným obdobím za rok 2019 bylo letos více DDoS útoků – konkrétně o 80 %. Stejně tak se prodloužila i doba jejich trvání – oproti Q1 2019 o 25 %.

Útok DDoS (Distributed Denial of Service) má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

„Výpadek internetových služeb může být v současné situaci pro mnoho firem kritický, protože se často jedná o jediný způsob, jak zákazníkům mohou nabízet své produkty a služby. Situaci navíc komplikují i home-officy, které útočníkům poskytují další možnosti. Dříve totiž bývala většina útoků vedena proti veřejně dostupným zdrojům společnosti, zatímco nyní sledujeme DDoS útoky zacílené na interní prvky infrastruktury, jako jsou například firemní VPN brány nebo e-mailové servery,“ uzavřel Kiselev.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků