Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

DDoS útoků na konci roku dramaticky přibylo

Kybernetických útoků typu DDoS (Distributed Denial of Service) na konci loňského roku výrazně přibylo. Metody útočníků jsou přitom stále sofistikovanější a v ohrožení už dávno nejsou jen obyčejné počítače, ale také chytré telefony či zařízení tzv. internetu věcí. Vyplývá to z bezpečnostního reportu antivirové společnosti Kaspersky Lab.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
DDoS útoků na konci roku dramaticky přibylo

„V průběhu posledního čtvrtletí minulého roku zaznamenal náš systém DDoS Intelligence botnetové DDoS útoky v 80 zemích, přičemž v předchozím kvartále jich bylo pouze 67,“ uvedli zástupci společnosti Kaspersky Lab.

Podle nich došlo i ke změně mezi deseti zeměmi, ve kterých docházelo k DDoS útokům nejčastěji. „Itálie a Nizozemí byly nahrazeny Německem a Kanadou. Tři západoevropské země – Nizozemí, Velká Británie a Francie – zůstaly druhý kvartál v řadě mezi top 10 státy s nejvyšším počtem hostitelských C&C serverů, přičemž se k nim v posledním kvartále přidaly Bulharsko a Japonsko,“ podotkli.

Útok DDoS má vždy stejný scénář. Stovky tisíc počítačů začnou přistupovat v jeden okamžik na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro běžné uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

„Nejdéle trvající DDoS útok v posledním čtvrtletí trval 292 hodin, tedy přes 12 dní, což z něj udělalo rekordmana roku 2016. Toto období zaznamenalo také nejvyšší počet DDoS útoků během jednoho dne – 1 915 v sobotu 5. listopadu,“ stojí v reportu.

Zařízení internetu věcí

K podobným útokům počítačových pirátů pomáhají nevědomky také někteří uživatelé, které si příliš nelámou hlavu se zabezpečením svých zařízení. Je nutné podotknout, že řeč není pouze o chytrých telefonech a klasických počítačích, ale například také o tzv. zařízení internetu věcí (IoT) – tedy například nejrůznější kamery, které se mohou připojovat k internetu.

Právě tato zařízení se stala součástí obřího botnetu, který využili kyberzločinci na konci října na útok na DNS servery společnosti Dyn. Ty standardně překládají webové adresy na číselné adresy fyzických počítačů (IP adresy). Právě proto se podařilo hackerům vyřadit z provozu na východním pobřeží USA hned několik velkých webů – tím, že nefungoval překladač (DNS servery), webové prohlížeče po zadání adresy nevěděly, kam se mají připojit.

Uživatelé se tak nemohli připojit například na sociální sítě Twitter a Facebook, zpravodajské servery Daily News, CNN i New York Times a hudební portály Spotify a Soundcloud. [celá zpráva]

Uživatelé by měli dbát na zabezpečení

K útokům na koncové uživatele využívají počítačoví piráti velmi často různé viry, prostřednictvím kterých mohou napadenou stanici ovládat na dálku. Tu pak přiřadí do obřího botnetu, s jehož pomocí pak v případě dostatečné velikosti mohou vyřadit z provozu prakticky libovolný cíl na internetu.

Zabránit DDoS útokům tak mohou v první řadě samotní uživatelé, když budou klást dostatečný důraz na zabezpečení svých zařízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků